ABD ve Kanada'da 12 Haziran Rusya Günü nedeniyle protesto eylemleri düzenlendi

Güncel
Anife Bilal
13 Haziran 2022, 15:00
Anife Bilal
13 Haziran 2022, 15:00

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ve Kanada’da, “Rusya Günü” dolayısıyla Putin rejimi karşıtı eylemler düzenlendi. Eylemler, ABD’deki Vaşington (Washington), New York, Chicago, Gallandale Beach, Philadelphia, Portland, San Francisco ve Seattle kentlerinde ve Kanada’daki Ottawa, Montreal ve Toronto kentlerinde düzenlendi.

ABD ve Kanada’nın bir dizi kentinde, “12 Haziran Rusya Günü” dolayısıyla, Putin rejimi karşıtı “Rus Vatandaşları Savaşa Karşı” isimli eylemler düzenlendi. ABD’deki Vaşington, New York, Chicago, Gallandale Beach, Philadelphia, Portland, San Francisco ve Seattle kentlerinde ve Kanada’daki Ottawa, Montreal ve Toronto kentlerinde düzenlenen eylemler sırasında eylemciler “Savaş Kötülüktür!”, “Şiddete Hayır!”, “Stop Aggressor!, “Putin=Hitler”, “Biz demokratik Rusya’yı destekliyoruz” yazılı pankartlar açtı.

Rusya’nın Vaşington Büyükelçiliği önünde düzenlenen eyleme katılan Rus aktivist Dmıtro Valuyev yaptığı açıklamada, “Eylemimiz, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan ABD ve Kanada’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki Rus diasporası temsilcileri tarafından 12 Haziran Rusya Günü’nü dolayısıyla düzenlenen küresel bir girişimin parçasıdır.” dedi.

Savaşa karşı çıkan Rusların kullandığı mavi beyaz bayrağı hakkında konuşan Valuyev, “Bu savaş karşıtı direnişin sembolü. Rusya bayrağı, özellikle Ukrayna’daki savaş başladıktan sonra savaş suçlarıyla ilişkilendiriliyor. Bu yüzden kanı simgeleyen kırmızı şeridi beyaz şeritle değiştirme teklif edildi.” dedi.