ABD ve AB, işgalci Rusya’nın daha fazla yaptırıma maruz kalmasını istedi

Güncel
qha muhabir
25 Mart 2022, 18:18
qha muhabir
25 Mart 2022, 18:18

ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın başlattığı savaşta ağır bedel ödemesi gerektiğine ilişkin ortak açıklamada bulundu. Rusya’nın savaşı “gayrimeşru ve sebepsiz” başlattığı belirtilen açıklamada, Ukrayna’ya destek sağlanması gerektiği vurgusu yapıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişimi, birçok ülke tarafından kınanıyor. Dün gerçekleştirilen NATO, G7 ve AB Liderler Zirvesi toplantılarının ana gündem maddesi de bu yönde oldu. Söz konusu toplantılara katılan ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın savaşı durdurması için daha fazla yaptırıma maruz bırakılması gerektiğini belirten ortak açıklama yayımladı.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın “gayrimeşru ve sebepsiz” olduğu vurgulandı. ABD ve AB temsilcileri, Ukraynalıların ülkelerini cesur bir şekilde savunduğunu anımsatarak, “Rusya’yı komşusuna yönelik vahşi saldırıyı sonra erdirmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Biden ve Leyen açıklamasında, Ukrayna ve halkının desteklendiğini ifade ederek, savaşın sorumlusu Rusya’nın ise ağrı bedel ödemesi için çabaların sürdürüldüğünün altını çizdi.

ABD ve AB’nin ortak açıklamasında yer alan yaptırımların, savaş sorumlusu Rusya’dan hesap sormayı hedeflediği ve saldırılar durana kadar söz konusu yaptırımların devam edeceği bildirildi. Biden ve Leyen, Rusya’nın savaştaki finansal özgürlüğünü bitirmek amacıyla ortak çalışmalar yaptıklarını aktardı.

AB VE AB, UKRAYNA’YA EKONOMİK DESTEK SAĞLAYACAK MI?

Yapılan açıklamaya göre ABD, Ukrayna’daki işgal saldırılarından kaçmak zorunda kalanları desteklemek ve insani yardım sağlamak için yardımların devam edeceğini belirtti. Bu bağlamda ABD, Ukrayna’ya destek olmak için, 1 milyar dolardan fazla finansal destek olabileceğini aktarırken, AB ise 550 milyon Avro ile Ukrayna’nın yanında olabileceğini kaydetti.

ABD ve AB söz konusu açıklamalarına, Ukrayna’nın savaş bölgelerindeki savaş suçlarına dair kanıtlar toplayan uzmanların destekleneceğini de ekledi.

Açıklamada, Ukrayna’daki savaş mağdurları için gıda yardımlarının yapılacağı ve Ukrayna için siber saldırılara karşı mücadele edileceği vurgulandı.