ABD, Ukraynalı yetkililerle birçok seviyede iletişim halinde olunduğunu açıkladı

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Nisan 2021, 23:22
Ozan Barış Erim
12 Nisan 2021, 23:22

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ukrayna-Rusya sınırındaki gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. Psaki açıklamasında, Ukraynalı yetkililerle birçok seviyede iletişim halinde olduklarını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da yaptığı basın açıklamasında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığınağını ile ilgili değerlendirmede bulunan Psaki, “Bölgedeki gelişmelerden dolayı endişeliyiz. Hafta sonu boyunca Rus güçlerinin bölgede artan saldırganlığını izledik.” ifadelerini kulandı.

“UKRAYNA İLE İLETİŞİM HALİNDEYİZ”

Öte yandan Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bu hafta Brüksel’e yapılacak ziyaret kapsamında NATO’da bu konunun ele alınacağını belirterek, “Aynı zamanda Ukraynalı yetkililerle birçok seviyede iletişim halindeyiz.” diye konuştu.

“RUSYA’NIN SALDIRGANLIĞININ BİR SONUCU OLACAKTIR”

Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Rusya’nın saldırganlığının bir “sonucu ve bedeli” olacaktır sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Bu durumun görünen ya da görünmeyen birçok sonucu olacaktır. Şu anda size elimizdeki seçeneklerin bir menüsünü sunmayacağım. Bu adımları duyurmaya hazır olduğumuzda hepinizle detayları paylaşırız.” dedi.