ABD, Ukrayna hükumetine 1,7 milyar dolarlık ek bütçe yardımı verdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Temmuz 2022, 09:40
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Temmuz 2022, 09:40

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, Hazine Bakanlığı ile koordinasyon içinde Dünya Bankası üzerinden Ukrayna’ya 1,7 milyar dolarlık ek bütçe yardımı yapıldığını açıkladı.

ABD, Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana saldırdığı Ukrayna’ya yardımlarını sürdürüyor. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, Hazine Bakanlığı ile koordinasyon içinde Dünya Bankası üzerinden özellikle sağlık çalışanlarının maaşının ödenebilmesi amacıyla Ukrayna hükumetine 1,7 milyar dolarlık bütçe yardımı yapıldığını duyurdu. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansından (USAID) Ukrayna’ya yönelik yardımlara ilişkin yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Başkan Joe Biden’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’e bütçe yardımı sözü çerçevesinde, USAID, ABD Hazine Bakanlığı ile koordinasyon halinde Ukrayna hükûmetine 1,7 milyar dolarlık ek bütçe yardımı verdi.”

SAĞLIK PERSONELİNİN MAAŞLARI ÖDENECEK

Dünya Bankası üzerinden yapılacak söz konusu yardımın Rusya’nın açtığı savaş nedeniyle Ukrayna bütçesinde oluşan açığın kapanmasına yardımcı olacağı ifade edilen açıklamada, son yardımlar ile temel ihtiyaçların karşılanacağı ve özellikle sağlık personelinin maaşlarının ödeneceği aktarıldı.

ABD’DEN UKRAYNA’YA 4 MİLYAR DOLAR YARDIM

Öte yandan açıklamada, USAID’in bugüne kadar Ukrayna hükumetine 4 milyar dolar doğrudan bütçe yardımı sağladığı, bu sayede Ukrayna’daki birçok temel ihtiyacın karşılanabildiği bilgisi verildi.