ABD, Türkiye'ye yaptırım kararını açıkladı!

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Aralık 2020, 22:52
Ozan Barış Erim
14 Aralık 2020, 22:52

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya’dan S-400 sistemleri aldığı için Türkiye’ye karşı yaptırım kararı alındığını bildirdi. Türkiye’nin bu adımının, F-35 programından çıkarılması ile sonuçlandığına işaret eden Pompeo, yaptırımları uygulama konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Pompeo, Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığına (SSB) CAATSA kapsamında yaptırım kararı alındığını söyledi. Pompeo, “Yaptırımlar, SSB’ye tüm ABD ihracat lisansı ve yetkisinin yasaklanmasını, SSB Başkanı ve diğer SSB çalışanlarının mal varlıklarına el konulmasını ve vize kısıtlamasına dahil edilmesini kapsıyor.” ifadesini kullandı.

S-400 ALIMI ABD ORDUSUNU TEHLİKEYE ATACAK

Türkiye’nin S-400 alımının ABD ordusunu ve teknolojisini tehlike sağlayacağını belirten Pompeo, “ABD, birçok vesile ile Türkiye’ye S-400 alımının ABD ordusunun teknolojisini ve personelini tehlikeye atacağı, Rusya’nın savunma sektörüne ek fon sağlayacağı ve Rusya’nın Türk Silahlı Kuvvetleri ve savunma sanayine erişim sağlayacağı konularında uyarıda bulunmuştur. Ancak buna rağmen Türkiye, alternatifleri bulunmasına rağmen S-400 satın alma ve test etme konusunda kararlı davranmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE S-400 SORUNUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZMELİ”

Pompeo, Türkiye’nin bir an önce S-400 sorununu çözmesi gerektiğini işaret ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi bir an önce ABD ile koordinasyon içeresinde S-400 sorununu çözmeye davet ediyorum. Türkiye değerli bir müttefikimiz ve ABD’nin önemli bir bölgesel güvenlik ortağıdır. Bir an önce Türkiye’nin S-400’e sahip olması engelini ortadan kaldırarak verimli savunma sektörü iş birliğimizi sürdürmeyi umuyoruz.”