ABD Temsilciler Meclisi, Donald Trump'ın azil maddesini kabul etti

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Ocak 2021, 12:44
Ozan Barış Erim
14 Ocak 2021, 12:44

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 6 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşen Kongre baskınının yankıları sürüyor. Başkan Donald Trump’ın dört kişinin hayatını kaybettiği olaylar zincirini başlattığı gerekçesiyle azledilmesini içeren teklif, Temsilciler Meclisi’nde oylandı. Üyelerin çoğunluğu Trump’ın azledilmesi gerektiğini beyan etti. Azil sürecinin asıl yargılama ayağını ise Senato yürütüyor.

ABD Temsilciler Meclisinde dün yapılan oylamada, Başkan Donald Trump “isyana teşvik” ile suçlanarak, azil maddesi kabul edildi. Görev süresinin sona ermesine bir hafta kala Temsilciler Meclisinde azledilmesi istenen Trump, Kongre baskını öncesindeki açıklamaları nedeniyle o gün yaşanan şiddetten sorumlu tutuldu. Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada, 232 evet oyu ile Trump’ın azli kabul edildi. Öte yandan 10 Cumhuriyetçi vekilin de evet oyu vermesi dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca oylama ile birlikte, ülke tarihinde görevden alınması istemiyle iki kez suçlanan ilk başkan Donald Trump oldu.

ASIL YARGILAMA SENATODA

ABD Başkanı Trump’ın suçlu olup olmadığının kararını Senato verecek. Senatodaki Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ise Trump 20 Ocak 2021’den önce yargılanamayacağını bildirdi. Senatonun Trump’ı suçlu bulması için 100 senatörden en az 67’sinin oy kullanması gerekiyor.

İLK KEZ 2019’DA SUÇLANMIŞTI

ABD Başkanı Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı bir telefon görüşmesi nedeniyle 2019 Aralık ayında Temsilciler Meclisinde suçlanmış, 2020 Şubat ayında Senatodaki oturumda ise aklanmıştı.