ABD Senatosu, Çin'e iade tehlikesi yaşayan Doğu Türkistanlılar için harekete geçti

Güncel
Ömer Cihad Kaya
14 Nisan 2021, 10:41
Ömer Cihad Kaya
14 Nisan 2021, 10:41

ABD’li senatörler, Çin’e geri gönderilmek istenen Uygur Türklerinin göçmenlik başvurularını hızlandıracak karar tasarısını Senato’ya sundu. Yasa geçtiği takdirde, Doğu Türkistanlıların Çin’e iade tehlikesi yaşamasının önüne geçilecek.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ve Demokrat Senatör Chris Coons, dün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosuna, Doğu Türkistan’da Çin’in sistematik baskılarına maruz kalan Uygur, Kazak ve Kırgız Türkleri ve diğer grupları önceleyen yasa tasarısını sundu. Senatörler, Doğu Türkistanlı mültecilere öncelik statüsü verecek olan “Uygur İnsan Haklarını Koruma Yasası’nı” hayata geçirmek için çaba sarf ediyor.

ABD SENATOSU, UYGUR, KAZAK, KIRGIZ VE DİĞER TÜRK KÖKENLİ GÖÇMENLER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Resim
Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio

ABD Senatosu’na sunulan yasa tasarısına ilişkin, Reutershaber ajansının aktardığı bilgilere göre, Uygur İnsan Hakları Yasası adı verilen tasarıyı hazırlayan senatörler, Çin’e geri gönderilmek istenen Uygur Türkleri ve diğer Türk ve Müslüman kökenli göçmenlerin başvurularını hızlandırma amacını taşıyor. Bu kapsamda, üçüncü taraf ülkelerin Geri Gönderme Merkezlerinde Doğu Türkistanlıları Çin’e iade etmesinin önüne geçilecek.

Chris Coons holds massive financial advantage over progressive challenger •  OpenSecrets
Chris Coons

Konuya ilişkin Demokrat Senatör Chris Coons yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyet’nin Sincan’daki insan hakları ihlallerine karşı sesini yükseltmeye devam etmelidir. Ayrıca Uygurlar ve dinsel veya etnik kimlikleri nedeniyle zulüm gören herkes için güvence ve koruma sağlamalıyız” dedi.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.