ABD savunma bütçesinde, "Beyaz Saray, Kırım'ın işgalini tanıyamaz" maddesi

18 Aralık 2019, 12:24

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu “2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası” olarak bilinen savunma bütçesini onayladı. İlgili yasada ABD yönetimine Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak tanınmasını yasaklayan bir madde de yer alıyor.

ABD’nin 2020 yılı savunma bütçesi, Kongrenin iki kanadının üzerinde uzlaştığı şekliyle önce Temsilciler Meclisinde ardından Senatoda da 8’e karşı 86 oyla kabul edildi.

738 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE

Senatoda kabul edilen ve ABD Başkanı Donald Trump’ın onayına kalan tasarıya göre, ABD’nin Savunma Bakanlığı olan Pentagon’a 635 milyar doları temel harcama, 71,5 milyar doları Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar fonu, 23,1 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesinde yapılacak savunma ve 8,1 milyar doları da diğer savunma harcamaları ve 300 milyon dolar da savunma ile ilgili olmayan alanlar olmak üzere toplam 738 milyar dolarlık bütçe tahsis ediliyor.

UKRAYNA VE KIRIM MADDELERİ

Senatonun oynalyladığı ABD’nin 2020 yılı savunma bütçesinde Ukrayna ve Rusya işgali altındaki Kırım’a da yer verildi. Bütçede Ukrayna’ya 300 milyon dolar savunma desteği öngörülürken, ABD yönetimine Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak tanınmasını yasaklayan bir madde de yer aldı.

TÜRK AKIMINA YAPTIRIM

Ayrıca yasa Kuzey Akımı 2 ile Türk Akımını inşa eden şirketlere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.


ABD
Kırım'ın işgali
savunma bütçesi
Bunlara da bakın: