ABD Savunma Bakanı Austin, Rusya'nın Gürcistan topraklarını işgalini kınadı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ekim 2021, 00:01
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ekim 2021, 00:01

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya’nın, Gürcistan’da uyguladığı işgal politikası ve Karadeniz’de etki yaratma girişimine tepki gösterdiklerini ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bugün resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, Gürcistan Başkanı İrakli Garibaşvili tarafından kabul edildi. Taraflar, basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Garibaşvili’nin Austin’e, ABD’nin Gürcistan’a verdiği somut destekten dolayı teşekkür ettiği belirtildi. Garibaşvili, Austin’in Tiflis ziyaretinin ABD’nin Karadeniz Bölgesi’ndeki istikrarın güçlendirilmesine verdiği desteğin yansıması olduğunu vurguladı.

“ABD, RUSYA’NIN GÜRCİSTAN TOPRAKLARINI İŞGAL ETMESİNİ KINIYOR”

AA’nın bugün aktardığı habere göre Austin de ABD ile Gürcistan’ın iki stratejik ortak ülke olduğunu ve ikili ilişkilerin benzer değerlerin üzerinde inşa edildiğini belirtti. Bakan Austin, ABD olarak Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini vurguladı. Öte yandan Austin, Rusya’nın, Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde işgal politikası uygulamaya devam ettiğini, ayrıca Karadeniz’de çeşitli yollarla bir etki yaratmaya çalıştığını, ABD olarak buna tepki gösterdiklerinin altını çizdi. Austin, “ABD, Rusya’nın Gürcistan topraklarını işgal etmesini ve çeşitli yollarla Karadeniz üzerinde nüfuz kazanma girişimlerini kınıyor.” diye konuştu.

Görüşmede, bölgesel ve Abhazya ile Güney Osetya’daki gelişmeler ele alındı. ABD Savunma Bakanı Austin’in Tiflis ziyaretinin devam ettiği bildirildi.