ABD, Rusya'yı Ukrayna tahılının ihracatı konusunda "şantaj" yapmakla suçladı

Ekonomi
qha muhabir
07 Haziran 2022, 18:35
qha muhabir
07 Haziran 2022, 18:35

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin ihracatını dünyaya karşı “şantaj” olarak kullanmakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 6 Haziran 2022 tarihinden gıda güvenliğine ilişkin çevrim içi olarak düzenlenen toplantıda, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı nedeniyle ortaya çıkan tarım ürünlerinin tedarik sorununa değindi.

“RUS KUVVETLERİ, UKRAYNA’NIN EN VERİMLİ TARIM ARAZİLERİNDEN BAZILARINI ELE GEÇİRDİ”

Tarım ürünlerinin tedarik sorunları nedeniyle dünya çağında kriz yaşanırken, Rus ablukasının Odesa yakınlarındaki silolarda ve gemilerde depolanan 20 milyon ton buğdayın Odesa’dan çıkmasını engellediğini belirten Blinken, “Rus kuvvetleri, Ukrayna’nın en verimli tarım arazilerinden bazılarını ele geçirdi. Araçlara patlayıcı yerleştirdiler, hayati tarımsal altyapıyı yok ettiler” dedi. Öte yandan, Bakan Blinken önde gelen gazetelerden birine atıfta bulunarak, “Gördüğümüz gibi Rusya’nın, Ukrayna’nın tahıl ihracatını gaspettiğine, kendi menfaati için o ürünlerin çıkmasına izin vermediğine dair güvenilir haberler var” ifadelerini kullandı.

“…BASİT BİR ŞEKİLDE ŞANTAJ YAPIYOR”

Bütün bunları Rusya’nın kasıtlı olarak yaptığına vurgu yapan Blinken, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in yiyeceklerin sevk edilmesini engellediğini ve sorumluluğu üzerinden atmak için de saldırgan bir şekilde propaganda makinesini kullandığını biliyoruz. Çünkü dünyanın ona boyun eğmesini ve ardından yaptırımları kaldırmasını umuyor. Başka bir deyişle oldukça basit bir şekilde şantaj yapıyor” şeklinde konuştu.

Kremlin yönetiminin tarım ürünlerinin ihracatını engelleyerek acıyı ve açlığı Ukrayna’nın ötesine taşıdığına, gıda krizinin özellikle Afrika üzerindeki etkilerine dikkat çeken Blinken, “Başkan Putin’in doğru olanı yapmasını bekleyemeyiz” dedi.