ABD, Rusya'nın artan askeri hareketliliği karşısında Ukrayna'ya desteğini iletti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Nisan 2021, 10:58
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Nisan 2021, 10:58

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile Brüksel’de görüştü. Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba’ya bir kez daha, Rusya’nın artan saldırganlığı karşısında ABD’nin Ukrayna’ya tam destek verdiğini ifade etti.

ABD yönetimi, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya’nın askeri gerginliğe ilişkin Ukrayna’ya desteğini yineledi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmytro Kuleba) dün Brüksel’de bir araya geldi. ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price görüşmeyle ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Blinken, Rusya’nın devam eden agresifliği karşısında ABD’nin, Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz desteğini yeniden teyit etti.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM’DAKİ ASKERİ HAREKETLİLİK GİBİ RUSYA’NIN KASITLI EYLEMLERİNDEN ENDİŞELİDİR”

Rusya’nın Ukrayna doğu sınırındaki adımları, “gerginliği artırmak amacıyla Rusya’nın kasıtlı eylemleri” şeklinde tanımlanan açıklamada, “Bakan, agresif retorik ve dezenformasyon, ateşkes ihlalleri ve işgal altındaki Kırım’da askeri hareketlilik gibi Rusya’nın kasıtlı eylemlerinden endişelidir.” denildi.

KULEBA, DÜN NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG İLE BULUŞTU

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün Brüksel’de NATO karargahında bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın açıklamasında konuşan Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna sınırına son günlerde binlerce muharebeye hazır asker gönderdiğini dile getirdi ve durumu endişeyle takip ettiklerini bildirdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya’ya karşı NATO’dan askeri destek ve yaptırımlar olmak üzere daha fazla destek istediklerini belirtti. Ayrıca Kuleba, Kırım’ın işgalinde hazırlıksız yakalandıklarını ama bu kez ihtiyatlı olduklarını ifade etti.