ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptırımlarına Dışişleri Bakanlığından tepki!

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Aralık 2020, 23:12
Ozan Barış Erim
14 Aralık 2020, 23:12

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye’ye yönelik S-400 yaptırım kararına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı, S-400’lerin NATO sistemleri bakımından bir zafiyet yaratacağına dair ABD iddialarının da teknik dayanaktan yoksun olduğuna işaret etti.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Türkiye’ye yönelik S-400 yaptırım kararına ilişkin bugün yazılı açıklamada bulundu. Tek taraflı yaptırım kararının reddedildiği belirtilen açıklamada, “ABD’nin, S-400 hava savunma sistemlerini tedarikimiz nedeniyle bugün açıkladığı ve Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz.” ifadesine yer verildi. Öte yandan Türkiye’yi zamanında S-400 sistemlerini tedarik etmeye sevk eden koşulların herkes tarafından gayet iyi bilindiği, ABD Başkanı Donald Trump’ın da bizzat birçok vesileyle bu konuda Türkiye’nin haklılığını teslim ettiği vurgulandı.

“TÜRKİYE ULUSAL GÜVENLİĞİ İÇİN TEDBİR ALMAYA ÇEKİNMEYECEKTİR”

ABD’nin konu ile ilgili iddialarının teknik dayanaktan yoksun olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kaldı ki Türkiye, bu konuda NATO’nun da katılacağı teknik bir çalışma grubu kurulmasını teklif ederek, meselenin siyasi ön yargılardan uzak bir şekilde, nesnel ve gerçekçi bir zeminde ele alınmasını defaatle önermiştir. Bu itibarla ABD’nin konuyu iki müttefike yakışır şekilde diyalog ve diplomasi yoluyla çözme yönündeki önerimizi kabul etmeyerek, tek taraflı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır.

Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır. Türkiye, ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü tedbirleri almaktan da imtina etmeyecektir. Bu anlayışla ABD’yi, bugün açıklanan bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyor, Türkiye olarak meseleyi müttefiklik ruhuna uygun şekilde, diyalog ve diplomasi yoluyla ele almaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.”