ABD'nin AGİT Büyükelçisi: Batı'nın Rusya'yı tüm uluslararası yapılara entegre etme kararı bir hataydı

Güncel
Manas
20 Haziran 2022, 14:36
Manas
20 Haziran 2022, 14:36

ABD’nin AGİT Büyükelçisi Michael Carpenter, Avrupa ülkelerini Rusya konusunda eleştirdi. AGİT Büyükelçisi Carpenter, Batı’nın Rusya’ya yönelik politikasının başarısızlıklarından biri olan Rusya’yı tüm uluslararası yapılara entegre etme kararının yanlış bir politika olduğunu vurguladı.

ABD’nin AGİT Büyükelçisi Michael Carpenter, 20 Haziran 2022 tarihinde Gazeta.ua’ya verdiği röportajında, Batı ülkelerinin Rusya’yı, tüm uluslararası yapılara entegre etme kararının en büyük hata olduğunu belirtti. Carpenter, Rusya’nın zenginleştikçe giderek daha sorunlu bir uluslararası oyuncu haline geleceğini dile getirdi.

“BATI, RUSYA’YA KARŞI BAŞARISIZ POLİTİKA YÜRÜTÜYOR”

ABD’nin AGİT Büyükelçisi Carpenter, “Batı ülkeleri, Rusya’yı Dünya Ticaret Örgütü, çok seviyeli silah kontrol sistemleri de dahil olmak üzere tüm uluslararası yapılara entegre etmeye karar verdi. Buna rağmen Rusya, uluslararası güvenlik sisteminin tüm norm ve ilkelerini, uluslararası kuralları ihlal etti. Bu, Batı’nın Rusya’ya yönelik politikasının temel başarısızlıklarından biridir.” ifadesini kullandı.

“ULUSLARARASI SINIRLAR ZORLA İHLAL EDİLEMEZ”

Carpenter, Rusya’nın başlattığı savaşın sadece bir ülkenin diğerine nedensiz bir saldırganlığı olmadığını, aynı zamanda temel ilkelerle ilgili olduğunu vurgulayarak, “Uluslararası sınırlar zorla ihlal edilemez.” dedi.

“HİÇ BİR ÜLKE RUSYA’YI SAVUNMUYOR”

AGİT Büyükelçisi, “Gelecekte ne tür bir örgüt olabileceğine AGİT karar verir. Bu durumdan gördüğüm tek olumlu şey, Rusya’nın tamamen tecrit edilmiş olması. Hiçbir ülke Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını savunmuyor. Bazı ülkeler sessiz kalmayı tercih ediyor ama kimse desteklemiyor.” diye belirtti.