ABD, mevcut belgelere dayanarak Rusya'nın Ukrayna'da savaş suçları işlediği sonucuna ulaştı

Güncel
qha muhabir
24 Mart 2022, 05:34
qha muhabir
24 Mart 2022, 05:34

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD yönetiminin mevcut belgelere dayanarak, işgalci Rus güçlerinin Ukrayna’da sivilleri ve sivil yaşam alanlarını hedef almakla savaş suçları işlediği kanaatine vardıklarını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 23 Mart 2022 tarihinde, Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri hedef alan saldırıları ve sivil kayıplarıyla ilgili bir yazılı açıklamada bulundu. ABD’nin, Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri hedef alan saldırılarının en başından beri takip ettiğinin ve belgeleriyle kayıt altına aldığının altını çizen Antony Blinken, daha önce de birçok kez sivilleri hedef almanın suç olduğunu dile getirdiğini hatırlattı.

Mariupol kentindeki hastane ve tiyatro binalarının Rus işgalciler tarafından vurulduğuna dikkat çeken Antony Blinken, “Putin’in güçleri bu taktikleri, halkın direnişini kırmak için bombardımanları yoğunlaştırdıkları Grozni ve Halep’te de kullanmıştı” ifadelerini kullandı.

ABD: RUS GÜÇLERİ UKRAYNA’DA SAVAŞ SUÇLARI İŞLİYOR

Ukrayna’daki farklı bölgelerde sivilleri ve sivil yaşam alanlarını hedef alan birçok Rus saldırısının belgelendiğini, kamuya açık kaynaklara ya da istihbarat bilgilerine dayanarak dikkatli şekilde incelendiğini söyleyen Blinken, mevcut belge ve bilgilere dayanarak ABD yönetiminin, Ukrayna’da Rus güçlerinin savaş suçları işlediği kanaatine vardığını açıkladı.

BLİNKEN: SAVAŞ SUÇLARI İŞLEYENLER HESAP VERECEKLER

Antony Blinken, Ukrayna’da savaş suçları işleyenlerden hesap sormak için gerekli girişimlerde bulunacaklarını da belirtti. ABD Başkanı Joe Biden, geçen haftaki yaptığı bir konuşmasında, Putin’in savaş suçlusu olduğunu söylemişti, Blinken de bu açıklamaya katıldığını duyurmuştu.