ABD'li senatörler: Biden, ülkedeki 300 Rus diplomatı sınır dışı etmeli

Güncel
Canan Kevser
06 Ekim 2021, 18:36
Canan Kevser
06 Ekim 2021, 18:36

Amerikalı senatörler, ülkedeki 300 Rus diplomatın geri gönderilmesi için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’a çağrıda bulundu. ABD’li senatörler, ABD ile Rusya arasında diplomatik temsildeki orantısızlığın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) senatosunda Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekillerinden oluşan 17 kişilik bir grup dün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı Joe Biden’a mektup yazarak ülkedeki Rus diplomat sayısının Rusya’daki ABD’li diplomatların sayısına eşit olması gerektiğini savundu. Amerikalı senatörler, ABD’deki 400 Rus diplomata karşılık Rusya’da yalnızca yaklaşık 100 Amerikalı diplomat olduğuna dikkati çekti.

“Diplomatik temsildeki bu orantısızlık kabul edilemez. Moskova, Rusya’da görev yapan Amerikalı diplomatların sayısı ile ABD’de görev yapan Rus diplomatların sayısı arasında denkliğe yaklaşmak için yeterli vize vermeli.”

Senatörler Biden’a yazdıkları mektupta, Rusya’nın Amerikalı diplomatlara vize vermemesi durumunda Biden’ın da 300 kadar Rus diplomatı sınır dışı etmesi gerektiğini söylediler.

ABD Dışişleri Bakanlığının bildirdiğine göre, Rusya Ağustos ayında ABD’nin Moskova Büyükelçiliğinin güvenlik görevlileri dışında Rusya veya üçüncü ülke personelini tutmasını, işe almasını veya sözleşme yapmasını yasaklayarak 182 diplomatı ve düzinelerce sözleşmeli çalışanı işten çıkarmaya mecbur bırakmıştı.

PUTİN’DEN RUSYA’DAKİ DİPLOMATLARA SINIRLAMA

Nisan 2021’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “düşmanca eylemlerde bulunan” yabancı devletler hakkında bir kararname yayımladı. Söz konusu kararname ile bu ülkelerin diplomatik misyonlarının yetkisine ve Rusya Federasyonu sınırları içerisindeki kişileri istihdam etme yetkisine sınırlandırma getirildi. Mayıs ayında ise ABD ve Çek Cumhuriyeti “düşmanca eylemlerde bulunan” yabancı devletler listesine eklendi. Yeni düzenlemede Çek Büyükelçiliğinin Rusya’da ikamet eden 19 kişiyi işe almasına izin verilirken, ABD Büyükelçiliğine hiç personel istihdam etme hakkı verilmedi. Vladivostok’taki ABD misyonundaki operasyonlar askıya alınırken Yekaterinburg’daki konsolosluk hizmetleri durduruldu. Moskova ABD Büyükelçiliğindeki operasyonlar ise devam etti.