ABD karıştı: Göstericiler Kongre binasını bastı!

Güncel
Ozan Barış Erim
07 Ocak 2021, 10:19
Ozan Barış Erim
07 Ocak 2021, 10:19

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın başkent Washington’da “Amerika’yı Kurtar” mitinginin ardından ortalık karıştı. Mitinginden sonra aşırı sağcı Trump destekçilerinin bulunduğu bir grup, seçim sonuçlarının resmileşmesine yönelik tescil oturumunun yapıldığı Kongre binası önünde toplandı. Polis barikatını aşan göstericiler, Kongre binasını bastı.

Washington’da, Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumunda Trump destekçileri Kongre binasının dışında protesto düzenledi. Polis, göstericilere müdahalede bulundu ancak bası Trump destekçileri, barikatları aşarak Kongre binasını bastı. Capitol olarak adlandırılan Kongre binasında giriş-çıkışlar kapatıldı. Kongre üyeleri güvenlik gerekçesiyle sığınaklara indirildi. Göstericiler, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin odasına girdi ve çok sayıda yağma olayı yaşandı. Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, güvenlik nedeniyle Kongre binasından çıkarıldı.

4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD Kongresinin Trump destekçileri tarafından basılmasıyla yaşanan olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti. Washington Polis Şefi Robert Contee, Kongre binasında yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Contee, Kongre içinde polis tarafından vurulan ve daha önce hastanede hayatını kaybeden kadın göstericinin ardından 3 kişinin daha öldüğünü belirtti. Contee, hayatını kaybedenlerden kaldırıldıkları acil servislerde öldüklerini aktaran polis şefi, söz konusu kişilerin kimliklerini açıklamadı. Ayrıca Contee, olaylarda 14 polisin hafif şekilde yaralandığını ve en az 52 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, yaşanan olayların ardından kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Çarşamba 18.00’dan Perşembe 06.00’ya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağı kaydedildi. Washington’a komşu Virginia eyaletinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Vali Ralph Northam, olağanüstü kararı aldı ve 18.00 itibarıyla Wasgington’la sınırı olan Arlington ve Alexandria kentlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.