ABD ile Ukrayna, yeni Stratejik Ortaklık Sözleşmesini imzaladı

Haberler
Anife Bilal
11 Kasım 2021, 12:46
Anife Bilal
11 Kasım 2021, 12:46

Ukrayna ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) güncellenmiş Stratejik Ortaklık Sözleşmesini imzaladı. Sözleşme, ABD’nin Ukrayna’ya, özellikle Rus saldırganlığına karşı koyma konusunda verdiği desteğinin artırılmasını öngörüyor. Ayrıca belgede ABD’nin Kırım’ın yasa dışı işgalini tanımadığı bir kere daha teyit edildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Vaşington’da (Washington) Ukrayna ve ABD Stratejik Ortaklık Sözleşmesinin güncellenmiş metnini imzaladı. Belge; iki ülke arasında güvenlik ve savunma, demokrasi ile hukukun üstünlüğü ve ekonomi alanlarında işbirliğini kapsıyor. Ayrıca taraflar, özellikle enerji sektöründe işbirliğini artırmak için anlaştılar.

“ABD, KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI HİÇBİR ZAMAN TANIMAYACAK”

Öte yandan belgede, ABD’nin Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine destek verdiği belirtilirken, “ABD, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etme girişimini tanımıyor ve asla tanımayacağız.” ifadeleri vurgulandı.

ABD’nin Kırım Platformu’na destek verdiği belirtilen belgede, “ABD, Kırım Platformu Ortak Deklarasyonu’nda belirtildiği gibi, Ukrayna’nın, Kırım’ın Rus işgalinin insani ve güvenlik alanlarında verdiği zararların üstesinden gelmesine yönelik uluslararası çabaları koordine etmek için Kırım Platformunu kullanma gayretini destekliyor.” denildi.