ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna'ya gidiyor

Güncel
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 18:17
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 18:17

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan tutumunu görüşmek üzere 19 Ocak’ta  Ukrayna’ya resmi ziyaret düzenleyecek. Bakan Blinken’in, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile görüşmesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın resmi temaslarda bulunmak üzere 19-20 Ocak tarihlerinde Ukrayna ve Almanya’ya ziyaret gerçekleştireceği belirtildi. Ziyaret kapsamında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan tutumu ve bölgedeki gerilimi azaltma çabaları ele alınacak. 

İlk önce Ukrayna’ya ziyaret düzenleyecek olan Blinken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile görüşecek.

ALMANYA ZİYARETİ 

ABD Dışişleri Bakanı, Ukrayna’dan sonra Almanya’ya giderek mevkidaşı Annalena Baerbock ile bir araya gelecek. Görüşmede, Rusya’ya yönelik yaptırım hazırlıkları, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan tutumunu engellemek için ortak çabaların birleştirilmesi konuları ele alınacak.