ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Rusya Ukrayna'ya saldırırsa şiddetli bir karşılık vermeye kararlıyız

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2022, 16:39
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2022, 16:39

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ukrayna gündemiyle Cenevre’de bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna krizini diyalog ve diplomasi yoluyla çözmeye kararlı olduklarını vurgulayarak, “Rusya Ukrayna’ya saldırmaya karar verirse müşterek, hızlı ve şiddetli bir karşılık vermeye de kararlıyız.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ukrayna krizini görüşeceği toplantı İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Toplantı öncesi iki bakan açıklamalarda bulundu. ABD’li Bakan Blinken, toplantının Ukrayna krizinden kaynaklı tansiyonun düşürülmesi ve “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığının önüne geçilmesi” çabalarının bir parçası olduğunu vurguladı.

ABD: RUSYA UKRAYNA’YA SALDIRIRSA ŞİDDETLİ ŞEKİLDE KARŞILIK VERMEYE KARARLIYIZ

Blinken, “Hepimiz farklılıklarımızı (sorunlarımızı) diplomasi ve diyalog yoluyla çözmeye çaba göstermek için eşit düzeyde kararlıyız. Ancak bunun imkansız olduğu ortaya çıkarsa ve Rusya Ukrayna’ya saldırmaya karar verirse müşterek, hızlı ve şiddetli bir karşılık vermeye de kararlıyız.” dedi.
Toplantıyı “kritik bir an” olarak niteleyen Blinken, “Bugün burada farklılıklarımızı çözmeyi beklemiyoruz. Ancak diplomasi veya diyalog yolunun açık kalıp kalmadığını test edebileceğimizi umuyorum ve bekliyorum.” diye konuştu.

“GÖRÜŞMELERİN DÖNÜM NOKTASI OLMASINI BEKLEMİYORUZ”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Blinken’in Cenevre’deki görüşmeden “dönüm noktası” beklemediğine dair açıklamalarına ilişkin, “Biz de bu görüşmelerin bir dönüm noktası olmasını beklemiyoruz. Sadece taleplerimize somut cevaplar bekliyoruz.” dedi.
AA’nın aktardığı habere göre Lavrov, “Taleplerimiz gayet somut ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda güvenliğin bölünmezliği üzerine verilen vaatlere uygun olarak somut cevaplar bekliyoruz ki hiçbir ülke, bir başka ülkenin güvenliği pahasına kendi güvenliğini güçlendirmesin.” şeklinde konuştu.