ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Rusya saldırgan bir şekilde hareket ederse bunun bedeli ve sonucu olur

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Nisan 2021, 20:00
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Nisan 2021, 20:00

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya ile Ukrayna arasındaki Donbas sınırında artan askeri gerginliğe ilişkin Rusya’ya uyarı niteliğinde açıklamalarda bulundu. Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı “saldırgan ya da pervasız” bir şekilde hareket etmesi halinde bunun bedelinin ve sonucunun olacağını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün katıldığı bir televizyon programından, Rus yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusunun çatışmalara devam ettiği ve günden güne artan askeri gerilime dair çarpıcı uyarılar içeren açıklamalarda bulundu.

ABD: UKRAYNA SINIRINDA 2014’TEKİ İLK İŞGALDEN BU YANA EN FAZLA ASKER YIĞINAĞI VAR

ABD’li Bakan Blinken, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığması dolayısıyla “gerçek endişeleri” olduğunu vurgulayarak, “Ukrayna sınırında, Rusya’nın ilk işgal yaptığı zaman olan 2014’ten bu yana görülen en fazla asker yığınağı var. Bu nedenle de Avrupa’daki ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın temas ve iş birliği halindeyiz.” diye konuştu.

ABD'den Rusya'ya uyarı: Bedeli ve sonucu olur - Dünya Gazetesi

ABD’DEN RUSYA’YA UYARI: BEDELİ VE SONUCU OLUR

Bakan Blinken, “Başkan Joe Biden bu konuda net. Rusya, pervasız ya da saldırgan bir şekilde hareket ederse bunun bedeli ve sonucu olur.” uyarısında bulundu.

“KOVİD-19’UN YAYILMASINDAN ÇİN SORUMLU”

Bakan Blinken, Kovid-19 salgınının yayılmasından Çin’i sorumlu tutarak şunları kaydetti:

“Kovid-19’un ilk zamanlarında Çin’in yapması gerekeni yapmadığını düşünüyorum. Uluslararası uzmanlara doğru zamanda erişim tanımalı, bilgiyi paylaşmalı ve gerçek bir şeffaflık ortaya koymalıydı. Çin yapması gerekeni yapamadığı için virüs çok kolay çığrından çıktı. Başka türlü davransalardı sonuç bu kadar kötü olmayabilirdi.”

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

Donbas’taki askeri geriliminin artmasını görüşmek için 7 Nisan 2021 tarihinde acil bir şekilde toplan Üçlü Temas Grubu, Rusya tutumu yüzünden yine ateşkes konusunda anlaşamadı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

2014’TEN BU YANA 13 BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kıyiv yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.