ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Rus tehdidi sadece Ukrayna'nın değil tüm dünyanın sorunu

Güncel
Anife Bilal
24 Ocak 2022, 11:28
Anife Bilal
24 Ocak 2022, 11:28

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus saldırganlığının sadece Ukrayna’yı tehdit etmediğini tüm dünyayı tehdit ettiğini ifade etti. Bakan Blinken, “2. Dünya Savaşı’ndan sonra barış ve güvenliğin korunması için kurulan uluslararası ilişkilerin temel ilkeleri tehlikede.” diye vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, NBC televizyon kanalına Rus saldırganlığı tehdidini değerlendirirken, “Bu sorun sadece Avrupa ve ABD’yi kapsamıyor; bir bakıma tüm dünyayı ilgilendiriyor. Sadece Ukrayna ile Rusya, Avrupa ile Rusya veya ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler tehlikede değil… 2. Dünya Savaşı’ndan sonra barış ve güvenliğin korunması için kurulan uluslararası ilişkilerin temel ilkeleri tehlike altındadır.” dedi.

Bir devletin diğer devletin sınırlarını zorla değiştiremeyeceğini, kiminle işbirliği yapabileceği konusunda talimat veremeyeceğini belirten Blinken, “Bu durum göz ardı edilirse, Avrupa’dan uzak bulunan ülkeleri de etkileyecek olan Pandora’nın kutusu açılır.” ifadesini kullandı.

“SERT VE BİRLEŞİK BİR YANIT VERMEYE HAZIRIZ”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda Batı ülkelerin hızlı, sert ve birleşik bir yanıt vermeye hazır olduklarını vurgulayan Dışişleri Bakanı, “Tüm bu senaryolara net bir ortak yanıtlarımızın olduğundan emin olmak için geçen hafta ben tüm Avrupalı müttefiklerimiz ile yakın temaslarda bulundum. Bunu yapacağız.” diye kaydetti.