ABD Dışişleri Bakanı Blinken: NATO Müttefikimiz Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesi büyük önem taşıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mayıs 2021, 12:23
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mayıs 2021, 12:23

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Türkiye ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. “Ortak öncelikler konusunda müttefikimiz Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır.” diyen Blinken, Yunanistan ile yapıcı görüşmelere destek verdiklerini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Twitter hesabından görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Blinken, “Bugün Mevlüt Çavuşoğlu ile tam da zamanında konuşma fırsatı buldum. Ortak öncelikler konusunda NATO Müttefikimiz Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca Yunanistan ile yapıcı görüşmelere desteğimizi dile getirdim. Demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım.” ifadelerini paylaştı.

Çavuşoğlu-Blinken görüşmesi: ABD 'uyardık' dedi, Çavuşoğlu 'olumlu  geçtiğini' savundu

ABD SÖZCÜSÜ: TÜRKİYE VE ABD İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ GÖRÜŞÜLDÜ

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price ise söz konusu görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak; “Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ve Afganistan’daki ortak çıkarlarımız da dahil olmak üzere ABD ile Türkiye arasındaki iş birliğinin önemini görüştü.” dedi.
Price, Blinken’ın, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasındaki müzakerelere ABD’nin desteğinin sürdüğünü ilettiğini kaydetti.