ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Alman ve Fransız mevkidaşlarıyla Ukrayna-Rusya gerilimini görüştü

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 11:38
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 11:38

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile telefon görüşmesi yaptığı açıklandı. Ukrayna’nın doğusunda Rusya ile yaşanan askeri gerilimin ele alındığı bildirilen görüşmede işgal altındaki Kırım’da ve Doğu Ukrayna’daki temas hattında tek taraflı Rus provokasyonlarına karşı Ukrayna’ya destek verilmesinin önemine dikkat çekildi ve Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tartışmasız destek yinelendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Dışişleri Bakanı Blinken’ın dün Alman mevkidaşı Maas ve Fransız mevkidaşı Le Drian ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. Konuya ilişkin yazılı açıklamada, “Bakan Blinken ve Bakan Maas, işgal altındaki Kırım’da ve Doğu Ukrayna’daki temas hattında tek taraflı Rus provokasyonlarına karşı Ukrayna’ya destek verilmesinin önemine ve Rusya’nın derhal bölgedeki askeri yığınağını ve gerginliği artıran retoriğini durdurması gerektiğine vurgu yaptı.” denildi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, iki bakan tarafından aynı zamanda Çin ile mücadele ve Afganistan’daki güvenlik durumunu da ele aldığını aktardı.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE TARTIŞMASIZ DESTEK” YİNELENDİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tartışmasız desteklerini” yinelediklerini ifade eden Price, Rusya’nın askeri hareketliliğini durdurmasının da ele alındığını kaydetti.