ABD'den Ukrayna'daki diplomatlarının ailelerine ülkeden ayrılma talimatı: Güvenlik koşulları her an bozulabilir

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2022, 10:23
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2022, 10:23

Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim üzerine ABD, muhtemel bir Rusya müdahalesinden dolayı Kıyiv Büyükelçiliğindeki personelinin ailelerine Ukrayna’dan ayrılması için talimat verdi. ABD Dışişleri Bakanlığından yayımlanan uyarı niteliğindeki açıklamada, “Özellikle Ukrayna sınırları boyunca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Rusya’nın kontrolündeki doğu Ukrayna’da güvenlik koşulları öngörülemez ve her an bozulabilir.” ifadelerine yer verildi.

ABD’nin Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim üzerine Ukrayna’ya yönelik seyahat uyarısı yayımladı. Söz konusun uyarı metninde şu ifadelere yer verildi:

“23 Ocak 2022’de Dışişleri Bakanlığı, devam eden Rus askeri harekatı tehdidi nedeniyle ABD’nin Kıyiv Büyükelçiliğinde doğrudan işe alınan çalışanların gönüllü olarak Ukrayna’dan ayrılmasına izin verdi ve diplomatik aile üyelerinin ayrılmaları talimatını verdi. Ukrayna’daki ABD vatandaşları, ticari veya diğer özel ulaşım seçeneklerini kullanarak ayrılmayı değerlendirmelidir.”

GÜVENLİK KOŞULLARINA YÖNELİK UYARI

Öte yandan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri harekat planladığına dair haberler olduğuna dikkat çekilerek, “Özellikle Ukrayna sınırları boyunca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Rusya’nın kontrolündeki doğu Ukrayna’da güvenlik koşulları öngörülemez ve her an bozulabilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Rusya’nın olası bir askeri harekatında ABD’nin Ukrayna’daki diplomatik faaliyetlerinin de etkileneceği belirtilerek, Ukrayna’daki ABD vatandaşlarından da iletişim için online bir form doldurmaları istendi.