ABD'den Rusya'ya siber saldırılar nedeniyle yeni yaptırım kararı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Nisan 2021, 11:53
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Nisan 2021, 11:53

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Rusya’ya yönelik yeni yaptırım kararı alacağı öğrenildi. ABD’nin Rusya’ya yönelik açıklayacağı yeni yaptırımların nedeni, “seçimlere müdahale” ve “Amerikan kamu kurumlarına yönelik kötü niyetli siber saldırılar” olarak belirtildi.

ABD’de Biden yönetimi, Rusya’nın müdahalesi olduğu savunulan “SolarWinds” siber saldırısına yönelik yaptırımları açıklayacak. ABD, 2020 yılındaki SolarWinds olarak da bilinen siber saldırının arkasında Rusya’nın olduğunu gündeme getirirken; Moskova yönetiminin, ABD’nin Maliye ve Hazine, Adalet ve Ulusal Güvenlik departmanlarındaki bilgilere ulaştığı ve siber saldırının arkasında Rus istihbaratının olduğu bildirildi.

ABD’DEN CAYDIRICILIĞI ARTTIRMAYI HEDEFLEYEN YAPTIRIMLAR

Associated Press (AP) Haber Ajansı, siber saldırıdan aylar sonra, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları Perşembe günü açıklayacağı belirtildi. Rusya’ya açık bir yaptırım planlayan ABD, gelecekte benzer eylemleri caydırmayı amaçlayan bir dizi yaptırımı yürürlüğe koyacak.

ABD’DEN RUSYA’YA, AGRESİF EKONOMİK YAPTIRIMLAR

Konuya ilişkin yapılan açıklamalara göre, 30 kuruluşun kara listeye alınmasının beklendiği yaptırımlar kapsamında 10 Rus yetkilinin de ABD’den sınır dışı edileceği öğrenildi. ABD’nin ekonomik açıdan agresif önlemler açıklayacağı öngörülürken, bu kapsamda Amerikan finans kurumlarının ticaret kabiliyetine getirilen kısıtlamalar yoluyla Rusya’ya devlet borcu hedeflediği belirtildi.

UKRAYNA GERİLİMİ

Öte yandan, Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı, yaptırım iddialarına yönelik soruları yanıtlamaktan kaçındı. Uzmanlara göre söz konusu adımın, Ukrayna sınırına asker sevkiyatı yaparak Batı’nın sabrını test eden Rusya ile ABD arasında zaten durma noktasına gelen ilişkilerin daha da gerilmesine neden olacağı öngörülüyor. Siber saldırı kapsamında ABD’li yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD seçimlerinde Donald Trump’ı başkan olarak yeniden seçilmesine yardım ettiğini de iddia ederken, Kremlin sözcüsü Peskov, siber saldırı iddialarını reddediyor.

SOLARWINDS SİBER SALDIRISI

Son yılların en büyük siber saldırılarından olan SolarWinds, Rusya’nın hackleme (yetkisiz erişim) kampanyasında 100’den fazla ABD’li şirketin siber saldırından etkilendiği biliniyor. Ağ izleme ve yönetme platformu Orion üstünden düzenlenen saldırıya ilişkin geçen aylarda Guardian’a konuşan Microsoft Başkanı Brad Smith, SolarWinds siber saldırısında en az 1000 kişiden oluşan çok yetenekli mühendis bir ekibin çalıştığını söyleyerek ‘‘Gördüğümüz en büyük ve en karmaşık operasyonlardan biri’’ dedi.

Geniş kapsamlı yaptırımlar, ABD hükumetinin Rusya’nın düzenlendiğini ifade ettiği siber güvenlik ihlaline yanıt olarak gelecek. Siber saldırı ile korsanlar ABD’li binlerce şirket ve çok sayıda devlet dairesinin bilgisayarlarına erişim sağlamıştı.
Microsoft Başkanı Brad Smith, aralık ayında tespit edilen saldırıyı “dünyanın şahit olduğu en büyük ve en karmaşık saldırı” olarak nitelendirmişti.

Washington ayrıca 2020 ABD başkanlık seçimlerine müdahale iddiasıyla Moskova’yı cezalandırmayı planlıyor.
Geçen ay yayınlanan bir raporda, Amerikan istihbarat kurumları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seçimi Donald Trump lehine çevirip Başkan Joe Biden’ı da uzaklaştırmaya yönelik çabaları muhtemelen yönlendirdiğini iddia etmişti.
Biden ayrıca Rusya’nın Taliban militanlarına Afganistan’daki Amerikan askerlerini öldürmeleri için ödül teklif ettiği yönündeki haberlerin ardından buna karşılık verileceği taahhüdünde bulunmuştu.

Washington’ın adımı, geçen ay Biden’in Putin’in bir “katil” olduğunu düşündüğünü söylemesinin ardından Soğuk Savaş sonrası en düşük seviyeye inen iki ülke ilişkilerindeki gerilimi daha artırabilir.