ABD'den Rusya'ya Kırım'daki ihlallere son verme çağrısı

Haberler
E. K.
17 Aralık 2020, 11:49
E. K.
17 Aralık 2020, 11:49

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık tarihinde, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu ile ile ilgili yenilenmiş kararı kabul etti. Amerika Birleşik Devletleri Kıyiv Büyükelçiliği, kararı memnuniyetle karşıladığını kaydederken, Rusya’yı alıkoyduğu Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmaya çağırdı.

ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 16 Aralık 2020 tarihinde kabul edilen “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’da (Ukrayna) İnsan Hakları Durumu” kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

“RUSYA, YASA DIŞI ŞEKİLDE TUTUKLANAN UKRAYNALILARI SERBEST BIRAKMALI”

Büyükelçiliğin konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Rusya’yı işgalci bir güç olarak Kırım’daki yükümlülüklerini yerine getirmeye, ihlallerine ve suistimallerine derhal son vermeye çağıran BM Genel Kurulu kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Rusya, yasa dışı bir şekilde tutuklanan Ukraynalıları serbest bırakmalı ve insan hakları gözlemcilerine sınırsız erişim sağlamalıdır. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etme girişimini asla kabul etmeyeceğiz. Kırım Ukrayna’dır” ifadelerine yer verdi.

BM GENEL KURULU, KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE YÖNELİK KARARI KABUL ETTİ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık tarihinde, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu ile ile ilgili yenilenmiş kararı kabul etti. Kabul edilen kararda, Rusya’nın insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk alanındaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtildi. BM Genel Kurulu, Rusya’nın Kovid-19 salgınını yarımadada haksız kısıtlayıcı önlemler almak için kullandığını ve nüfusa yönelik baskıyı yoğunlaştırdığını vurguladı.

Kararda, Rusya’nın Kırım sakinlerinin Ukrayna eğitim sistemine erişimini engellediği belirtilirken, Ukrayna vatandaşlarının dini haklarının ihlal edildiği de kaydediliyor. Rusya’nın kasıtlı olarak milli kimliği koruma imkanını engellediği, vatandaşlığı değiştirmeye zorladığı ve yarımadanın demografik yapısını değiştirmeye yönelik bilinçli politika izlediği belirtilen Kararda, Rusya Federasyonu’na uluslararası izleme misyonları için Kırım’a engelsiz ve tam erişim sağlama çağrısı yer alıyor.

Bu, BM Genel Kurulunun işgal altındaki Kırım’daki insan hakları meselelerine ilişkin beşinci ve Rusya’nın Ukrayna yarımadasını ilhak etme girişimine uluslararası tepki bağlamında dokuzuncu kararıdır.