ABD'den Çin'e: Tayvan Boğazı'nda barışı baltalamaya yönelik çabalara karşıyız

Güncel
qha muhabir
29 Temmuz 2022, 16:39
qha muhabir
29 Temmuz 2022, 16:39

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çin’in Tayvan’a yönelik işgal endişelerinin arttığı bir dönemde yapılan görüşme kapsamında Başkan Biden, “Tayvan Boğazı’nda statükoyu değiştirmeye yönelik çabalara karşıyız” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 28 Temmuz 2022 tarihinde telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Beyaz Saray görüşmeye ilişkin açıklamasında, ABD ile Çin arasındaki iletişim hatlarını sürdürme ve derinleştirme amacında olduğu ifade edildi.

Çin ve ABD lideri, ikili ilişkiler ve diğer bölgesel ve küresel meseleler için önemli olan bir dizi konuyu tartıştı ve özellikle iklim değişikliği ve sağlık güvenliğini birlikte ele almak amacıyla ekip görevlendirdi.

Tayvan Boğazı’ndaki gerilim konusunda Başkan Biden, ABD’nin Tayvan’a yönelik politikalarının değişmediğini belirtti ve ABD’nin statükoyu değiştirmeye veya Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı olduğunu vurguladı.

ÇİN’DEN ABD’YE: ATEŞLE OYNAYAN YANACAK

Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı ise Çin’in Tayvan’a yönelik hak iddialarına işaret ederek, “Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla korumak, 1,4 milyardan fazla Çinlinin kesin iradesidir. Kamuoyuna meydan okunamaz. Ateşle oynayanlar eninde sonunda yanacak. Umarım ABD tarafı bunu tam olarak anlar” ifadelerini kullandı.

ÇİN’İN TAYVAN’A YÖNELİK İŞGAL TEHDİDİ ARTIYOR

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yanı sıra, son zamanlarda Çin’in Tayvan denizindeki hareketliliği de yoğunlaştı. Dolayısıyla uluslararası kamuoyunda ve Tayvan toplumunda, Çin’in Tayvan’a saldırması konusundaki endişeler arttı.