ABD, Buça katliamına imza atan işgalci Rusya’nın yaptırımlarını artırmaya devam ediyor

Ekonomi
qha muhabir
06 Nisan 2022, 21:39
qha muhabir
06 Nisan 2022, 21:39

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’nın sebep olduğu Buça katliamına ilişkin ortaya çıkan görüntülerin ardından Rusya Devlet Başkanı Putin’in kızlarını, Rus yetkilileri ve Rus bankalarını yeni yaptırım listesine ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) işgalci Rusya’nın gün gün artan saldırılarına karşı yaptırımlarını devam ettiriyor. Son olarak Ukrayna’nın Buça kentindeki katliamına ilişkin çıkan görüntüler hakkında ABD, yaptırım listesine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki yetişkin kızını da ekledi.

İşgalci Rus güçlerinin Buça kentini terk ederken 410 sivili vahşice öldürerek çekilmesinin ardından ABD, Rusya’nın en büyük kuruluşu Sberbank ve ülkenin en büyük özel bankası Alfa Bank’ın tüm varlıklarını dondurdu. Bu yaptırımların odağında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un eşi ve kızı, Rusya Devlet eski başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Mikhail Mişustin de yer alıyor.

Ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın ABD’nin yargı yetkisindeki fonlarla borç ödemesi yapmasını da yasakladı.

İŞGALCİ RUSYA’NIN BUÇA KATLİAMI

İşgalci Rus ordusu, 1 Nisan’da Ukrayna’nın Buça kentinden 410 sivili katlederek çekilmişti. Söz konusu katliamın görüntülerinin ortaya çıkmasıyla birçok Avrupa ülkesi, Rusya Devlet Başkanı Putin ve buna sebep olan yetkililere karşı yaptırımlarını artırmıştı.

ABD ise bu olayın da ardından Putin’i “savaş suçlusu” ilan ederek ve Rusya’ya yeni yaptırımları artıracağını duyurmuştu.