ABD, BM'de görevli 12 Rus diplomatı sınır dışı edecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Mart 2022, 08:30
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Mart 2022, 08:30

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ABD’nin 12 Rus diplomatın bir hafta içinde ülkeden ayrılmasını istediğini duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü de söz konusu diplomatların sınır dışı edileceğini doğruladı.

Rusya Federasyonu’nun Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, dün New York’taki BM Genel Merkezi’ndeki basın toplantısında, ABD’nin, BM’de görevli 12 Rus diplomatın istenmeyen kişi (persona nan grata) ilan ettiği belirterek, 7 Mart’a kadar ülkeyi terk etmeleri gerektiği yönünde kendilerine bildirimde bulunduğunu bildirdi.

Nebenzya, “Bana az önce Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ndeki 12 Rus diplomatın istenmeyen kişi olduğu söylendi.” ifadelerini paylaştı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın BM misyonunda çalışan 12 Rus diplomatın “istihbarat elemanı” olduğunu ve bu nedenle sınır dışı edileceklerini açıkladı. Rus elçi, henüz listeyi görmediği için ABD’den ayrılması gereken diplomatlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmadığını söyledi.

NATO liderlerinden Rusya’yla ilgili bu konuda rahatsız edici bazı açıklamalara şahit olduklarını öne süren Nbenzya, “Bunun üzerine işe yarar bir caydırıcılık yöntemi olarak Başkan Putin nükleer gücümüzün yüksek alarma geçmesini istedi” şeklinde konuştu.