ABD Başkanı Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin'den Ukrayna görüşmesi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 11:52
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 11:52

ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin son bir ay içinde ikinci kez Ukrayna gündemiyle görüştü. Telefon görüşmesinde Biden, Putin’e, Ukrayna’yı işgal etmesi halinde yaptırım uyarısını yineledi. Putin ise, yaptırım uygulanması durumunda iki ülke arasındaki ilişkilerin tamamen kopabileceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında dün başta Ukrayna olmak üzere iki ülke arasında son dönemde gerginliğe neden olan konuların ele alındığı telefon görüşmesi gerçekleşti. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen telefon görüşmesi yaklaşık 50 dakika sürdü ve iki lider Ukrayna konusunda son bir ayda ikinci kez görüştü. Görüşmelerde ağırlıklı olarak Ukrayna’daki gerginliğin ele alındığı belirtildi.
Biden ile Putin arasında yapılan son görüşmenin 10 Ocak’taki diplomatik görüşmelere zemin teşkil etmesi bekleniyor.

BİDEN’DAN PUTİN’E GERGİNLİĞİ DÜŞÜRME ÇAĞRISI

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden ile Putin arasında Ukrayna konusunda yapılan ve 50 dakika süren telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamaya göre, Biden, Ukrayna konusunda gerginliği düşürmesi konusunda Putin’e çağrıda bulundu.
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik muhtemel bir askeri adımı konusunda, “Başkan Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgal etmesi durumunda ABD ile müttefiklerinin kararlı bir şekilde karşılık vereceğini açıkça dile getirdi.” ifadesinin yer aldığı açıklamada, Biden’ın 10 Ocak’ta başlayacak ABD-Rusya güvenlik görüşmelerini ve yine NATO ile Rusya arasında gerçekleştirilecek diyalog sürecini önemsediği vurgulandı.
Biden ayrıca, gelecek ay başlayacak görüşmelerde mesafe katedilmesinin Rusya’nın Ukrayna’da gerginliği düşürmesine bağlı olduğunu Putin’e aktardı.

Beyaz Saray, önceki gün yaptığı açıklamada ABD ve Rusya arasında Ukrayna konusundaki güvenlik görüşmelerinin 10 Ocak’ta başlayacağını bildirmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de NATO-Rusya Konseyini 12 Ocak’ta toplantıya çağırmaya karar verdiğini duyurmuştu.

PUTİN’DEN BİDEN’A YAPTIRIM YANITI: İLİŞKİLERİMİZ KOPABİLİR

AA’nın aktardığı habere göre Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Putin ile Biden’ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Görüşmenin 50 dakika sürdüğünü ve “ciddi” olduğunu belirten Uşakov, “Gerçekleşen görüşmeden memnunuz. Çünkü görüşme açık, net ve dolu idi. Genel olarak, görüşme yapıcıydı.” değerlendirmesinde bulundu. Rusya’nın, ABD ile NATO’ya çeşitli güvenlik garantileriyle ilgili teklifleri içeren 2 anlaşma taslağı ilettiğini anımsatan Uşakov, söz konusu tekliflerin görüşmede ele alındığını söyledi.

Uşakov, “Amerikan tarafının, bu belgelerde yer alan Rusya’nın endişelerinin mantığını ve özünü anlama arzusu göstermesi önemlidir.” dedi.
Rusya ve ABD arasında bu konuda gerçekleşecek müzakerelerin önemine işaret eden Uşakov, “Putin, bu müzakerelerdeki sonuca ihtiyacımız olduğunu ve Rusya’nın güvenliğini sağlama yönünde sonuçlar elde etmeye çabalayacağımızı vurguladı. Biden, bu görüşe katıldı, ciddi şekilde bunu kayda aldı.”
ifadelerini kullandı.

UKRAYNA GÜNDEMİ GÖRÜŞÜLDÜ

Görüşmede, Ukrayna meselesinin de ele alındığını kaydeden Uşakov, “Biden, çok net şekilde, ABD’nin Ukrayna’da silah konuşlandırma niyetinde olmadığını belirtti. Putin de bu konuya, ABD’ye ilettiğimiz belgelerde önemli yer ayrıldığını dile getirdi.” dedi.
Uşakov, “Putin, bu zor durumda, Amerikan sınırlarında silahlar konuşlandırıldığında ABD’nin davranacağı gibi davranacağımızı vurguladı.” şeklinde konuştu.