ABD, 1991 yılında çalınan Gılgamış Destanı'na ait rüya tabletini Irak'a iade ediyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
23 Eylül 2021, 11:43
Ömer Cihad Kaya
23 Eylül 2021, 11:43

1991 yılında yasa dışı yollarla Irak’dan çıkarılan Gılmamış Destanı’na ait bir parçanın yazılı olduğu 3 bin 600 yıllık tabletin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Irak’a iade edileceği bildirildi.

3 bin 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Gılgamış Destanı’nın bir parçası olan rüya tableti, perşembe günü ABD tarafından Irak’a resmen iade edilecek. Gılgamış Destanı’na ait Rüya Tableti Mezopotamya’dan günümüze kadar ulaşan dünyanın en eski edebiyat metinlerini oluşturan eser olarak biliniyor.

GILGAMIŞ DESTANI’NIN YER ALDIĞI SÜMER TABLETİ, IRAK’A İADE EDİLİYOR: UNESCO, TABLETİN ÇALINDIĞINI BELİRTMİŞTİ

İade edilecek rüya tabletinde Gılgamış Destanı’na ait bir Sümer şiirinin parçaları yer alıyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) yapmış olduğu araştırmalara göre tabletin, 1991 yılında Irak’taki müzeden çalınarak, 2007 yılında yasa dışı yollarla ABD’ye sokulduğu yönünde. Yapılan çalışmalar sonucunda tabletin 2014 yılında el sanatları perakendecisi Hobby Lobby tarafından satın aldığı tespit edildi.

Bilinmeyen 'Gılgamış' – Kültür Servisi

ABD Adalet Bakanlığı 2019 yılında tablete el koydu. Tabletin Irak hükumetine resmen iadesi, 23 Eylül Perşembe günü Washington DC bölgesindeki Smithsonian Enstitüsü’nde yapılacak.