AB’ye seslenen Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Yaptırımlarınız için minnettarız ama geç kaldınız

Güncel
qha muhabir
25 Mart 2022, 16:09
qha muhabir
25 Mart 2022, 16:09

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, video konferansla Avrupa Birliği Konseyi Toplantısına katılarak, Rusya’ya yönelik yaptırımlarda geç kalındığını ifade etti. Bunun yanı sıra Macaristan Başbakanı Orban’a seslenen Zelenskıy, “Kiminle olduğuna kendin karar vermelisin. Sen egemen bir devletsin, desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), Avrupa Birliği (AB) Konseyi Toplantısına video konferansla katıldı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Avrupa Birliğine (AB) seslenerek, “Rus işgalinden bu yana bir ay geçti. Rusya, halihazırda 230’dan fazla okul ve 155 anaokulunu yerle bir etti. 128 çocuğu öldürdü. Üniversitelere füze atıldı. Roketlerle yerleşim yerlerini vurdu” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: YAPTIRIMLARINIZDA GEÇ KALDINIZ

AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları işaret eden Zelenskıy, “Size teşekkür etmek istiyorum. Etrafımızda birleştiniz. Bunu gerçekten takdir ediyoruz. Yaptırım uyguladınız. Minnettarız. Bunlar güçlü adımlar. Ama biraz geç kaldınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy konuşmasının devamında, “Kuzey Akım 2’yi engellediniz. Size minnettarız. Ama aynı zamanda biraz geç oldu. Çünkü bu daha önce yapılsaydı, Rusya bir gaz krizi oluşturamazdı. En azından bir şans vardı” ifadelerini kullanarak AB’ye sitem etti.

ZELENSKIY: UKRAYNA’NIN AB’YE GİRMESİ GEREKTİĞİNİ GÖRDÜNÜZ

Ukrayna’nın AB’ye girmesi gerektiğine dikkat çeken Zelenskıy, “Lütfen geç kalmayın. Çünkü bu 1 ay boyunca her şeyi gördünüz. Ukrayna’nın yakın gelecekte AB’de olması gerektiğini gördünüz. En azından bunun için her şeye sahipsiniz ve bu şansımız var” dedi.

“TEREDDÜT ETMEK İÇİN ZAMAN YOK, ŞİMDİ KARAR VERME ZAMANI”

Zelenskıy konuşmasında, Rusya ile yakın ilişkileri olan Macaristan’a seslenerek, “Kiminle olduğuna kendin karar vermelisin. Sen egemen bir devletsin” ifadelerini kullandı.

Macaristan’ın Budapeşte kentindeki sahilini ziyaret ettiğini dile getiren Zelenskıy, Ukrayna’da devamlı saldırılara maruz kalan Mariupol kentine benzeterek savaşın izlerini anlattı.

ZELENSKIY’DEN MACARİSTAN’A ÇAĞRI

Bu bağlamda Zelenskıy, Macaristan Başbakanı Victor Orban’a, “Dinle Viktor, Mariupol’de neler olduğunu biliyor musun? Lütfen, yapabiliyorsanız sahile gidin. Bugünün dünyasında toplu katliamların nasıl tekrar gerçekleştirileceğini göreceksiniz. Bugün Rusya’nın yaptığı da bu. Aynı ayakkabılar. Mariupol’de de aynı insanlar var. Yetişkinler, çocuklar, büyükanne ve büyükbabalardan binlerce var. Yaptırım uygulayıp uygulamamakta tereddüt mü ediyor musunuz? Rusya ile ticaret yapıp yapmamakta tereddüt mü ediyorsunuz? Tereddüt etmek için zaman yok. Şimdi karar verme zamanı. Biz sana inanıyoruz. Desteğine ihtiyacımız var. Halkınıza inanıyoruz. Avrupa Birliği’ne inanıyoruz” çağrısı yaptı.