AB Temsilcisi Borrell: Yapabileceğimiz en iyi şey Rusya'yı petrol ve gaz piyasasından izole etmek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Mart 2022, 01:41
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Mart 2022, 01:41

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yapılabilecek en iyi şeyin Ukrayna’ya işgalci saldırılarını sürdüren Rusya’nın bir an önce dünya petrol ve doğal gaz piyasasından dışlanması olduğunu ifade etti. Ayrıca Borrell, 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakı sonrası Rusya’dan ekonomik bağımsızlığın kazanılması gerektiğine ancak bu konuda ilerleme kaydedilmediğine değindi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Dış İlişkiler Konseyinin (ECFR) düzenlediği “Jeopolitik Avrupa’nın doğuşu” başlıklı bir panelde, Ukrayna’ya karşı işgalci saldırılarını aralıksız sürdüren Rusya’ya dair açıklamalarda bulundu. Borrell, Ukrayna’daki savaş karşısında AB için en büyük jeopolitik zorluğun “Rusya’dan enerji bağımsızlığının kazanılması” olduğuna dikkat çekti.

“KIRIM2IN İŞGALİNDEN SONRA RUSYA’DAN ENERJİ BAĞIMSIZLIĞI KAZANILMALIYDI”

2014’te Rusya tarafından Kırım’ın yasa dışı ilhakı sonrası bu konunun gündeme geldiğini ancak hiçbir ilerleme kaydedilmediğinin altını çizen Borrell, “Yapabileceğimiz en iyi şey Rusya’yı petrol ve gaz piyasasından izole etmek, bunu bir an önce yapmalıyız.” ifadelerine vurgu yaptı.