AB Temsilcisi Borrell: Rusya, Kıyiv’e füze atarak bir kere daha uluslararası hukuku hiçe saydı

Güncel
Anife Bilal
29 Nisan 2022, 11:29
Anife Bilal
29 Nisan 2022, 11:29

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ve Bulgaristan Başbakanı Kirill Petkov’un Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gerçekleştirdikleri resmi ziyaret sırasında Rusya, Kıyiv şehir merkezine füze saldırısı gerçekleştirdi. Saldırıda bir kişi hayatını kaybederken 10 kişi de yaralandı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın Kıyiv’e düzenlediği son füze saldırısını değerlendirirken “Rusya, uluslararası hukuku hiçe sayıyor” ifadesini kullandı.

Rus işgal ordusu, dün akşam saatlerinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e füze saldırısı düzenledi. Saldırı yapıldığı sırada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Bulgaristan Başbakanı Kirill Petkov Kıyiv’de bulunuyordu. 

SALDIRIDA BİR KİŞİ ÖLDÜ

Kıyiv Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, bu sabah yaptığı açıklamada, arama kurtarma görevlilerinin, saldırı sonucu yıkılan evin enkazında bir kişinin cesedini bulduğunu bildirdi. Ayrıca saldırı nedeniyle 10 kişinin yaralandığı aktarıldı.

AB YÜKSEK TEMSİLCİSİ BORRELL’DEN SERT TEPKİ 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın Kıyiv’e düzenlediği son saldırısına tepki gösterdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Borrell, “Rusya’nın Kiev’e ve diğer Ukrayna şehirlerine yönelik füze saldırıları karşısında şok oldum ve dehşete düştüm. Rusya, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Bulgaristan Başbakanı Kirill Petkov’un ziyareti sırasında Kıyiv’i bombalayarak uluslararası hukuku bariz bir şekilde hiçe saydığını bir kez daha gösteriyor.” dedi.