AB: Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, koronavirüsle mücadeleye engel değil

Politika
E. K.
06 Nisan 2020, 16:56
E. K.
06 Nisan 2020, 16:56

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Rusya’ya uygulanan yaptırımların, koronavirüs ile devam eden mücadeleye engel olmadığını ifade etti.

Brüksel’de düzenlenen toplantıda konuşan Stano, “Rusya hakkında konuşmak gerekirse, şirketlere ve bireylere karşı yaptırımlar, Kırım’ın yasa dışı ilhakı ile bağlantılıdır. Bu nedenle söz konusu yaptırımlar; Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını baltalayan eylemler nedeniyle devam ediyorlar. Bu, yaptırımların Rusya’nın koronavirüs salgını ile savaşmasını engellemediği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 ülkelerinin liderlerinin video toplantısında, koronavirüs salgını sırasında ilaç, gıda, ekipman ve teknolojinin karşılıklı tedariki için uluslararası yaptırımların kaldırılmasını önermişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kremlin’in dünyayı, yaptırımların Rusya’nın koronavirüs salgınına karşı mücadele etme yeteneğini sınırladığı konusunda ikna etme girişimlerini “kirli manipülasyonlar” olarak nitelendirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Gennadiy Udovenko Diplomasi Akademisi Müdürü, Ukrayna’nın eski Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunskiy, Kremlin’in koronavirüs pandemisini (salgınını), sadece Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılması için değil, aynı zamanda Kırım’ın işgalinin tanınması konusundaki konumunu ilerletmek için de kullanacağı fikrini ifade etmişti.

Bilindiği gibi, 2 Nisan 2020’de Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, Rusya’nın sunduğu ve bir dizi manipülasyon içeren “koronavirüs” karar tasarısına itiraz etti. Rusya’nın sunduğu metinde, ticaret savaşlarına son verilmesi ve BM Güvenlik Konseyinin onayı olmadan ülkelerin tek taraflı yaptırım kararı almaması çağrısı yapılmıştı.