AB, Rusya'ya petrol ve gaz ambargosu uygulama konusunda kararlı

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Nisan 2022, 21:55
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Nisan 2022, 21:55

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ortak basın toplantısı düzenleyen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, AB’nin Rusya’ya yönelik petrol ve doğal gaz ambargosunu “er ya da geç” uygulayacağını ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna’da yeniden kontrolün sağlandığı Borodyanka kentini ziyaretinin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile görüşerek ortak basın toplantısı düzenledi. AB Konseyi Başkanı Michel, gördükleri karşısında “Bunlar vahşet. Bunların hepsi suç. Cezalandırılmalıdır. Cezalandırılacaktır.” diyerek Ukrayna’yı desteklemek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya kararlı olduklarını, Ukrayna’nın zaferini istediklerini belirtti.

“RUSYA ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

AB’nin, Ukrayna’nın yanında olacağına dair teminat verdiğini vurgulayan Michel, “Bugüne kadar birçok somut tedbir kararı aldık. Bu yeterli değil ve bu yüzden Rusya üzerindeki baskıyı artırmak için sürekli çalışıyoruz.” dedi.

UKRAYNA’NIN AB ÜYELİĞİ KONUSU

Öte yandan Michel, Ukrayna’nın AB üyeliği konusunda AB içinde üyelik süreciyle ilgili farklı görüşlerin mevcut olmasının “bir sır olmadığını ” dile getirerek, bunun yasal ve aynı zamanda siyasi bir süreç olduğuna dikkat çekti.

AB’DEN RUSYA’YA ENERJİ BAĞIMLILIĞINI DURDURMA VE YAPTIRIM KARARI

Ukrayna’ya saldırmaya devam eden Rusya’ya petrol ve doğal gaz ambargosu uygulanması konusunda Michel, bunun er ya da geç kararlaştırılacağından şahsen emin olduğunu çünkü AB’nin Rusya’ya enerji bağımlılığını durdurmak konusunda kararlı olduğunu belirtti.