AB, Rusya'ya ekonomik yaptırımları uzattı

Haberler
E. K.
18 Aralık 2020, 11:28
E. K.
18 Aralık 2020, 11:28

Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştırdığı sebebiyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatıldı. AB, Rusya’ya ekonomik yaptırım kararını ilk olarak 2014 yılında almıştı.

Avrupa Konseyi, Kırım’ın işgali ve Donbas’taki savaş nedeniyle Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımları uzattı. Avrupa Konseyinden 17 Aralık 2020 tarihinde yapılan yazılı açıklamada, yaptırımların 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatıldığı bildirildi.

Rusya’nın Minsk Anlaşmalarını uygulamadığı göz önünde bulundurularak Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, Rusya’ya ekonomik yaptırımları uzatmaya yönelik siyasi kararı, oybirliğiyle aldığı belirtildi. Yapılan açıklamada, söz konusu yaptırımların, bazı Rus bankaları ve şirketleri için AB piyasalarına erişimini sınırlamasını ve Rus finans kurumlarına yönelik mali yardım ve aracılık biçimlerinin yasaklanmasını öngördüğü kaydedildi.

AB YAPTIRIMLARININ İÇERİĞİ NELER?

Ayrıca önlemler, savunmayla ilgili tüm malzemelerin doğrudan veya dolaylı ithalatını, ihracatını veya transferini yasaklarken; Rusya’da askeri kullanım veya askeri amaçlı son kullanıcılar için çift kullanımlı mallara yasaklama getirildi.

Bunun yanı sıra yaptırımların, Rusya’nın petrol üretimi ve keşfi gibi Rus enerji sektöründe kullanılabilecek belirli hassas teknolojilere erişimini de kısıtladığı kaydedildi. Rusya’nın Kırım’ı işgali ve Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştırması nedeniyle AB’nin farklı türden yaptırımlar uyguladığı belirtilen açıklamada, ekonomik yaptırımların yanı sıra diplomatik önlemler, bireysel kısıtlayıcı önlemler (varlıkların dondurulması ve seyahat kısıtlamaları) alındığı, Kırım ve Akyar (Sivastopol) ile ekonomik ilişkilere kısıtlamalar getirildiği ifade edildi.

AB’NİN YAPTIRIMLARI

AB, Rusya’ya ekonomik yaptırım kararını ilk olarak 2014 yılında almıştı. Bireysel yaptırımların yanı sıra, AB Rusya’ya sektörel yaptırımlar uyguluyor, ayrıca Ukrayna’ya bağlı Kırım Yarımadası’nın işgali nedeniyle halihazırda 23 Haziran 2021’e kadar geçerli olan yaptırım paketi uygulanıyor.

Avrupa Birliği’nin (AB), Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya’ya uyguladığı bireysel yaptırımlar listesinde ise 175 kişi ve 44 şirket bulunuyor.

AB’nin diğer yaptırımları uyarınca 27 üye ülke, Rusya’ya silah satışı yapamıyor, Rusya’nın, petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor. Ayrıca Rus kamu bankaları, Avrupa’da finans sektöründen dışlanıyor.

Kırım’ın işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlar uyarınca, AB’ye işgal altındaki Kırım ve Sivastopol’den ürün ithalatı yasaklanıyor, Rus işgali altındaki bölgelerden emlak alınmasına izin verilmiyor ve bu bölgelerdeki şirketler ile herhangi bir finansal hizmetin sağlanmasına sınırlama getiriliyor. İşgal altındaki Kırım ve Sivastopol’deki turizm faaliyetlerine de kısıtlama getirilirken, özellikle Avrupa yolcu gemilerinin işgal altındaki bölgelerde bulunan limanlara girişi yasaklanıyor.