AB, Rusya ve Belarus‘tan gelen tırlar için sınırlarını kapattı

Güncel
Anife Bilal
09 Nisan 2022, 16:00
Anife Bilal
09 Nisan 2022, 16:00

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı uyguladığı yeni yaptırım paketi kapsamında, Rusya ve Belarus plakalı tırlara AB’ye giriş yapması yasaklandı. AB’de bulunan Rusya ve Belarus plakalı tırların ise bir hafta içinde AB sınırlarını terk etmesi gerektiği bildirildi.

Avrupa Birliği, 9 Nisan’dan itibaren Rusya ve Belarus’tan AB’ye karayoluyla yeni malların ithalatını ve transit geçişini yasakladı. İlgili karar bağlamında Rusya ve Belarus’ta tescil edilen şirketlere ait tırların AB’ye giriş yapması yasak hale geldi. AB’de bulunan Rusya ve Belarus plakalı tırların ise 16 Nisan’a kadar AB sınırları terk etmesi gerektiğini ifade edildi.

Bununla birlikte Finlandiya da, AB’nin söz konusu yasağına katılarak Rusya ve Belarus’tan gelen tırların ülkeye girişini yasakladı.

UKRAYNALI AKTİVİSTLER BAŞARDI

AB ile Rusya arasındaki ticareti engellemek için Ukraynalı aktivistler, yaklaşık bir aydır Polonya-Belarus sınırında tırların Rusya ve Belarus’a geçmesini engelliyordu. Aktivistler, AB’nin saldırgan ülke Rusya ve Belarus ile ticareti durdurmasını talep ediyordu. Aktivistlerin düzenlediği eylem sayesinde tırların sınırdan geçme süreci önemli sürede yavaşlamıştı ve sınırdan bekleyen tırlardan oluşan kuyruk 50 kilometre uzunluğunu aşmıştı.