AB: Rusya için ciddi sonuçları olan, benzeri görülmemiş ek önlemler almaya hazırız

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Aralık 2021, 13:42
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Aralık 2021, 13:42

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Haziran ayından bu yana Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan tavra geçmesi durumunda yapılabilecekleri açıkladı. Leyen, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan eylemlerin büyük maliyetleri olacaktır. Rusya için ciddi sonuçları olan, benzeri görülmemiş ek önlemler almaya hazırız.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosunun Strazburg’daki Genel Kurul oturumunda açıklamalarda bulundu. 16 Aralık’ta düzenlenecek AB Zirvesi’nde ele alınacak konulara ilişkin konuşan von der Leyen, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan eylemlerinin büyük maliyetleri olacaktır. Haziran ayında Avrupa Konseyi bize seçenekler hazırlamamamız için görev verdi. O zamandan beri, ABD ve diğer ortaklarla yakın iş birliği içinde bunun üzerinde çalışıyoruz. Biz hazırız.” ifadelerini kullandı.

RUSYA İÇİN CİDDİ SONUÇLARI OLAN EK ÖNLEMLER

Von der Leyen, “Mevcut yaptırımların güçlü bir şekilde büyütülmesi ve genişletilmesi şeklinde olabilir ve elbette Rusya için ciddi sonuçları olan, benzeri görülmemiş ek önlemler almaya hazırız. Ama hepsinden önemlisi, Rusya’yı gerilimi düşürmeye, diplomasi kanalını seçmeye ve uluslararası taahhütlerine uymaya çağırıyorum.” diye konuştu.

AB’DEN, BELARUS REJİMİNE BİR DİZİ KESKİN YAPTIRIM

Bugüne kadar Belarus’taki Iraklı göçmenlerden 3 bin 500’den fazlasının ülkesine geri dönmesinin sağlandığını söyleyen Von der Leyen, “İnsani yardımı seferber ettik. Belarus rejimine yönelik özel olarak hazırlanmış bir dizi keskin yaptırım getirdik.” dedi.