AB'nin dondurduğu Rus varlığı 13,8 milyar euroya ulaştı: Ukrayna'nın yeniden inşasında kullanılabilir

Ekonomi
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 10:50
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 10:50

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler tarafından Ukrayna-Rusya savaşının başlangıcından bugüne kadar toplam 13 milyar 800 milyon euro değerinde Rus varlığının dondurulduğu bildirildi. Rusya ile bağlantılı 98 şirket ve bin 158 kişinin mal varlığı donduruldu, AB’ye girmelerine yasak getirildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun adaletten sorumlu üyesi Didier Reynders, 12 Temmuz 2022 tarihinde Çekya’nın başkenti Prag’da AB ülkeleri adalet bakanlarının gayriresmi toplantısı sonrası düzenlenen basın açıklamasında konuştu.

Şu ana kadar toplam 13 milyar 800 milyon euro değerinde Rus varlığının dondurulduğunu belirten Reynders, bunun 12 milyar eurodan fazlasının 5 üye ülke tarafından yapıldığını, diğer ülkelerin de çabalarını hızlandırması gerektiğini vurguladı.

DONDURULAN RUS VARLIKLARI UKRAYNA’NIN YENİDEN İNŞASI İÇİN KULLANILABİLİR

Reynders, yaz tatilinden sonra üye ülkeler arasında, dondurulan varlıkların Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanılmasıyla ilgili uzlaşıya varılmasını umut ettiğini belirtti.

Reynders daha öncede de Ukrayna’nın inşası için dondurulan Rus varlıklarına el kullanılması konusunda önce AB, ardından üye ülkelerin kendi yönetmenliklerinde yasal düzenleme yapılması gerektiğini dile getirmişti.

PUTİN DAHİL 1158 KİŞİNİN VARLIĞI DONDURULDU

AB tarafından bugüne kadar 98 şirket ve aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de aralarında olduğu bin 158 kişinin mal varlığı donduruldu ve AB’ye girmelerine yasak getirildi. Rusya’ya karşı petrol ambargosu da dahil 6 yaptırım paketi yürürlüğe konuldu.