AB Liderler Zirvesi başladı: Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi görüşülecek

Güncel
qha muhabir
31 Mayıs 2022, 00:49
qha muhabir
31 Mayıs 2022, 00:49

AB Liderler Zirvesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de liderlerin katılımıyla başladı. Zirvede Ukrayna-Rusya savaşı kapsamında destek ve yaptırım paketleri ele alınacak. AB Liderleri Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketinin onaylanması için görüşmeler yapacak. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın da video konferansla katılacağı zirvede Ukrayna’ya sağlanacak destekler görüşülecek.

Rusya, Ukrayna’ya başlattığı savaş yüzünden birçok Avrupa ülkesi tarafından yaptırımlara maruz kaldı. Rusya’nın en büyük geliri doğal gaz ithalatının kesintisi de yaptırımların en önemli maddesi olarak yer alıyor. Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) ülkesi liderlerinin katılımıyla AB Liderler Zirvesi 30 Mayıs 2022 itibaryla başladı. 2 gün sürecek zirvenin gündeminde Ukrayna-Rusya savaşı yer alıyor. AB ülke liderleri, Ukrayna’ya sağlanacak destek ve Rusya’ya karşı alınan yaptırım kararlarını görüşecek.

Zirvenin girişinde konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya’ya yönelik 6’ıncı yaptırım paketi üzerindeki anlaşmazlığın çözülemediğini dile getirdi. Yaptırım paketinde anlaşma sağlanmasını beklemediğini belirten Leyen, “Yoğun çalışıyoruz ama henüz uzlaşı aşamasına gelmedik. Sorunların önümüzdeki 48 saat içinde çözeceğimize dair çok yüksek beklentim yok” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA’YA YÖNELİK 6’NCI YAPTIRIM PAKETİ ONAYLANACAK MI?

Rus yanlısı Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi hakkında bir anlaşma olmadığını ve zor durumda kaldıklarını ifade etti. Başbakan Orban, Komisyonun enerji konusunda bir yaptırım teklifi hazırlamadan önce üye ülkelerle görüşmesi gerektiğini, enerji güvenliği konusundaki sorunlara çözüm getirilmesi halinde yaptırımları onaylayabileceklerini belirtti.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de Rusya’ya yaptırımlar konusunda adım atmak istediklerini vurguladı. Michel, 6’ncı yaptırım paketi konusunda derhal karar vermenin ve ortak pozisyon belirlemenin önemine değindi. Michel, fosil yakıtlarda da Rusya’ya olan bağımlılığı azaltacaklarını söyledi.

Zirvenin başında “Ukrayna” oturumu yapılacak. Oturuma Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenksiy) video konferansla bağlanacak. Oturumda bir araya gelen liderler Ukrayna’ya sağlanacak askeri, insani, ekonomik ve ülkenin yeniden inşası konularını görüşecek.

RUSYA’YA YÖNELİK 6’INCI YAPTIRIM PAKETİ İÇERİĞİNDE NE VAR?

AB Liderler Zirvesinde ele alınacak Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketinde, Rusya-Ukrayna savaşında yer alan yüksek rütbeli subaylar ve bazı kişilerin yaptırım listesine eklenmesi, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank ve diğer iki bankasının uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması, Rus devletine ait 3 kanala yayın yasağı uygulanması, Rusya’nın danışmanlık hizmetlerine erişiminin kesilmesi, Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ayda, rafine ürün tedarikinin de yıl sonuna kadar aşamalı olarak kaldırılması konuları yer alıyor.

REPOWEREU PLANI AB LİDERLERİYLE GÖRÜŞÜLECEK

AB liderleri yaptırımları güçlendirerek Rusya’dan petrol doğal gaz ve kömür ithalatını düşürmek istiyor. Buna bağlı olarak AB Komisyonu, Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için “REPowerEU” isimli plan hazırladı. Bu paketin detayları, AB liderlerince tartışılacak.

Zirvenin son oturumunda ise Ukrayna’nın gıda güvenliği ve savunma konusu da ele alınacak.