Avrupa Parlamentosundan Ukrayna’nın AB üyeliği için adaylık statüsüne onay

Güncel
Anife Bilal
23 Haziran 2022, 13:40
Anife Bilal
23 Haziran 2022, 13:40

Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği (AB) liderleri, Ukrayna’ya “aday ülke” statüsü verilmesini onayladı. AB’nin kararını duyuran Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, “AB üyeliğine bir adım daha yaklaştık” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verilmesini tartışmak üzere bugün bir araya geldi. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, AB liderlerinin Ukrayna’ya “aday ülke” statüsü verilmesi kararını onayladığını duyurdu. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Umerov, “Brüksel’deki AB liderleri, Ukrayna’ya AB üyeliği için aday statüsü verilmesini onayladı! Ukrayna, AB ailesine aittir. Bugün, AB üyeliğine bir adım daha yaklaştırdık.” ifadelerini kullandı.

AP, UKRAYNA VE MOLDOVA İÇİN ADAYLIK STATÜSÜNÜ ONAYLADI

Avrupa Parlamentosu bugün Ukrayna ve Moldova’ya AB üyeliği için aday statüsü verilmesi ve Gürcistan için Avrupa perspektifini destekleme çağrısını içeren kararı kabul etti. Karara 529 milletvekili destek verirken 45’i karşı çıktı ve 14’ü çekimser kaldı.

UKRAYNA VE MOLDOVA’YA ADAYLIK STATÜSÜ VERİLECEK

Brüksel’de bugün başlayan iki günlük AB Liderleri Zirvesine gelen AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verilmesi konusunu değerlendirdi. Michel yaptığı açıklamada, “Bu, AB için çok önemli bir an. Bugün yapacağımız bir jeopolitik seçim. Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsünü vereceğimiz konusunda eminim.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu, 17 Haziran’da, Ukrayna’ya AB üyeliği için adaylık statüsünün verilmesini resmi olarak tavsiye etti. Komisyon, aynı şekilde Moldova’ya da adaylık statüsü verilebileceği tavsiyesinde bulundu.

Gürcistan’ın adaylık statüsü konusunun ise daha sonra yeniden değerlendirileceği belirtildi.