AB komisyonundan Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ın adaylığı hakkında açıklama

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Haziran 2022, 16:11
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Haziran 2022, 16:11

AB komisyonu, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın adaylığı hakkında açıklama yayımladı. Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verilmesini isteyen AB Komisyonu, Gürcistan’ın adaylık statüsünün ise daha sonra yeniden değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın adaylık başvurularıyla ilgili Komisyon’un görüşünü açıkladı. Ursula von der Leyen, “AB aday ülke” statüsü verilmesi yönündeki görüşlerin Kopenhag kriterleri ve “liyakat temelinde” alındığını ifade ederek bu ülkelerin önünde yapması gereken birçok reform bulunduğunu söyledi.

UKRAYNA’NIN AB ADAYLIĞI

Von der Leyen, Ukrayna’nın AB perspektifini ve aday ülke olmayı hak ettiğini belirterek “Birçok iş yapıldı ancak yapılması gereken de çok iş var.” şeklinde konuştu.
Rusya’nın açtığı savaştan önce Ukrayna’nın AB adaylığı yolunda ilerlemeye başladığını dile getiren von der Leyen, ülkenin AB müktesebatının yaklaşık yüzde 70’ini şimdiden uyguladığını, Avrupa’nın standartları ve değerleriyle uyuştuğunu kaydetti.

MOLDOVA’YA AB ADAYLIK STATÜSÜ

Moldova için de Ukrayna gibi “aday ülke” statüsü verilmesini isteyen von der leyen ülkenin ekonomi ve kamu yönetimi gibi alanlarda yapması gereken çok işi olduğunu da belirtti. Von der Leyen, ülkenin yakın geçmişte reformlar için önemli adımlar attığını ancak gelecek dönemde bir dizi önemli reforma imza atması gerektiğini söyledi.

GÜRCİSTAN’A ADAYLIK STATÜSÜ VERİLMEYECEK Mİ?

AB Komisyonunun Gürcistan’ın adaylık başvurusu hakkındaki görüşü ise söz konusu diğer iki ülkeden farklı oldu. Gürcistan’a AB perspektifi verilmesini isteyen von der Leyen, bu ülkenin “aday ülke” statüsü hakkındaki değerlendirmenin daha sonra yapılmasını tavsiye etti.
Von der Leyen, “Ülke şimdi yapısal reformlar ve AB yolu için kesin bir yol belirlemek üzere siyasi olarak bir araya gelmeli.” dedi.

AB LİDERLERİ HAFTAYA GÖRÜŞECEK

AA’nın bugün aktardığı habere göre AB Komisyonunun görüşü, 23-24 Haziran’da düzenlenecek AB Liderler Zirvesinde üye ülkelerin oluşturduğu AB Konseyine sunulacak. Aday ülke statüsünün verilmesi için üye ülkelerin tamamının onay vermesi gerekecek.

Ukrayna, AB’ye adaylık başvurusunu 28 Şubat 2022’de, Moldova ve Gürcistan ise 3 Mart 2022’de yapmıştı. AB Konseyi, 7 Mart’ta AB Komisyonunu görüşünü sunmaya davet etmişti.

Adaylık statüsü, bir ülkenin uzun yıllar sürecek AB’ye katılım sürecindeki ilk adımı oluşturuyor. Bir ülkeye aday statüsü verilmesinden sonra koşulların yerine getirilmesi şartıyla ilerleyen aşamalarda katılım müzakereleri başlıyor.