AB Dönem Başkanlığı Portekiz'den Slovenya'ya geçti

Güncel
Ozan Barış Erim
01 Temmuz 2021, 12:49
Ozan Barış Erim
01 Temmuz 2021, 12:49

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Slovenya devraldı. AB dönem başkanlığını Portekiz’den devralan Slovenya’nın ise süreci nasıl yürüteceği merakla bekleniyor.

Avrupa Birliği’ne (AB) 2004 yılında dahil olan Slovenya, AB dönem başkanlığını Portekiz’den devraldı. Sloveynya AB dönem başkanlığını 31 Aralık 2021’e kadar sürdürecek. Slovenya medyasında yer alan haberlere göre, bugün itibarıyla AB dönem başkanlığını devralan Slovenya’nın süreci nasıl yürüteceği ve hangi konulara öncelik vereceği merak konusu oldu.

SLOVENYA BAŞBAKANI, BALKANLARIN PARÇALANMASINI İSTEDİ

Öte yandan, ülkede aşırı sağcı olarak nitelendirilen Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın AB Konseyi Başkanı Charles Michel’e Balkanlar’ın parçalanmasını ele alan resmi olmayan belge (non-paper) gönderdiği iddia edilmişti. AA’nın aktardığına göre Jansa, Bosna Hersek’in parçalanması, Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Sırbistan’a bağlanması ve Kosova’nın Arnavutluk ile birleşmesi maddelerinin yer aldığı belgeyi göndermediğini savunmuştu.