AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisinden Türkiye'ye arabuluculuk övgüsü

Güncel
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 10:28
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 10:28

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için sergilediği arabuluculuk çabalarını övdü. Borrell, Ukrayna’nın müzakere masasında güçlü konuma getirilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 10 Mayıs 2022 tarihinde Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung’a verdiği demeçte, Türkiye’nin savaşı sona erdirmek için gösterdiği arabuluculuk çabalarını övdü. Avrupa Birliğinin Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk yapmasının imkanı olmadığını, çünkü Rusların bunu kabul etmeyeceğini belirten Josep Borrell, “Türkiye bu konuda çok iyi bir iş yapıyor. Her iki ülke (Ukrayna ve Rusya) ile de iyi ilişkilere sahip. Elbette en iyisi Birleşmiş Milletlerin bunu yapması olurdu” ifadelerini kullandı.

BORRELL: UKRAYNA’YI MÜZAKERE MASASINDA GÜÇLÜ KONUMA GETİRMELİYİZ

Ukrayna’ya silah gönderme kararını destekleyen Borrell, silah teslimatını savaşın uzaması olarak gören insanları anlamadığını belirterek, “Bu insanlara şunu sormak istiyorum: Bu savaşın nasıl sona ereceğinin bir önemi yok mu? Ukraynalılar diz çöküp Ruslar tarafından parçalara mı ayrılmalı? İstediğiniz şey bu mu?” şeklinde konuştu.

Savaşların müzakereler ile sonlanacağını belirten Borrell, “Ancak müzakere masasına güçlü bir konumdan gelmelisiniz, şimdi burada söz konusu olan da Ukraynalıları bu konuma getirmek” ifadelerini kulandı.

TÜRKİYE’NİN ARABULUCULUK ÇABALARI

Rusya ve Ukrayna ile iyi ilişkileri olan Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açtığı 24 Şubat’tan bu yana taraflar arasında arabuluculuk için yoğun çaba gösteriyor. Rusya ve Ukrayna heyetleri, 29 Mart’ta İstanbul’da yüz yüze görüştü. İki ülke dışişleri bakanları, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun arabuluculuğunda 10 Mart’ta bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki müzakere sürecindeki arabuluculuk dahil gereken desteği sunmaya her zaman hazır olduklarını ve garantörlük konusuna da olumlu baktıklarını açıkladı.