AB'den Ukrayna'ya ek 500 milyon avroluk askeri yardım

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2022, 20:37
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2022, 20:37

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Ukrayna’ya ek 500 milyon avroluk askeri yardım yapacağını bildirdi. Borrell ayrıca Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya yönelik yaptırımların işe yaradığını vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün AB dışişleri bakanları toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın, AB bakanlarını Ukrayna’daki son durumla ilgili video konferans yoluyla bilgilendirdiğini ifade eden Borrell, ülkedeki savaş durumunun daha kötüye gittiğini öğrendiğini kaydetti. Öte yandan Josep Borrell, bakanların, Ukrayna’nın yanında dimdik durmaya devam etme, Ukrayna’ya özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde tüm desteği verme gerekliliği konusunda oy birliğiyle anlaştıklarını söyledi.

AB’DEN UKRAYNA’YA EK 500 MİLYON AVROLUK ASKERİ YARDIM

Borrell, Ukrayna’nın daha fazla silaha ihtiyacı olduğunu dile getirerek AB’nin toplam askeri yardımını 2,5 milyar avroya çıkaracak ek 500 milyon avroluk yardım konusunda anlaşıldığını, gelecek günlerde ilgili kararın alınacağını belirtti.

RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLAR İŞE YARIYOR!

Ukrayna’ya 24 Şubat’tan bu yana saldıran Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların “işe yaradığını” da ifade eden Borrell, “Rus ekonomisi kötü etkileniyor. Savaşı bir gecede bitiremezler ama yaptırımlar, Rusya’ya çok fazla ekonomik problem çıkaracak.” dedi. Borrell, Ukrayna’yı AB’ye aday ülke olarak da destekleyeceklerini ve yaz tatili arasından sonra Ortaklık Konseyinin toplanacağını bildirdi.