AB'den Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması durumunda çok ağır yaptırım uyarısı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ocak 2022, 23:34
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ocak 2022, 23:34

Ukrayna sınırına askeri yığınaklarını artıran Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgali endişelerinin beraberinde peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’ya saldırması halinde Rusya’ya çok ağır ekonomik ve mali yaptırımlar uygulayacaklarını yineledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) çevrim içi düzenlenen “2022 Davos Gündemi” toplantısında Rusya’nın Ukrayna sınırında artırdığı gerginlik ve olası işgali durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.
Ursula von der Leyen, bazı ülkelerin diğerlerine “arka bahçesi” muamelesi yapmasını kabul etmediklerini vurgulayarak Rusya’nın Avrupa’yı “etki alanları” şeklinde ayrıştırması girişimlerine karşı çıktıklarını söyledi. Von der Leyen, AB’nin “Rusya tarafından tehdit edilen Ukrayna ve Avrupalı ortaklar” ile dayanışma içinde olduğunu belirterek şunları kaydetti:

RUSYA’YA AĞIR YAPTIRIM UYARISI

“Ukrayna, egemen bir ülke olarak karar verme özgürlüğüne sahiptir ve biz bu temel ilkeyi savunmaya devam edeceğiz. Biz diyalog istiyoruz. Biz anlaşmazlıkların bu amaçla kurulmuş yapılar içinde çözülmesini istiyoruz. Ama durum kötüleşirse, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yeni saldırılar olursa çok ağır ekonomik ve mali yaptırımlarla karşılık vereceğiz. Transatlantik topluluğu bu konuda çok sağlam durmaktadır.”