AB, ABD, NATO ve AGİT, "Rusya'nın Ukrayna sınırındaki yığınağı" meselesini görüştü

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2022, 00:51
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2022, 00:51

AB, ABD, NATO ve AGİT, Rusya-Ukrayna krizini ilk kez dörtlü koordinasyonla görüştü. Ukrayna sınırına askeri yığınaklarını artıran Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgali endişeleri sürerken AB, ABD, NATO ve AGİT arasında “Rusya’nın Ukrayna sınırındaki yığınağı” meselesi ele alındı.

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki tahkimatı ve Avrupa güvenliği konusunda AB, ABD, NATO ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı dönem başkanlığı ilk kez dörtlü koordinasyon telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeye, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AGİT dönem başkanı olarak Polonya temsilcisi katıldı.
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, görüşmeye dair sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Böyle kritik bir zamanda güçlü bir birliktelik sinyali.” ifadelerini kullandı.

Görüşmeye ilişkin Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada ise görüşmede Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağının yanı sıra Moskova’nın Avrupa güvenliğini yeniden tanımlama çabası hakkındaki diplomatik girişimlerin değerlendirildiği belirtildi.