AB, 18 Mart mutabakatının yenilenmesini isteyecek

Güncel
Ozan Barış Erim
15 Mart 2021, 23:11
Ozan Barış Erim
15 Mart 2021, 23:11

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’ye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Borrell, Türkiye’den göç ve sığınmacılar konulu mutabakatın yenilenmesi isteyeceklerini açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB dışişleri ve içişleri bakanlarının göç konusunda yaptığı gayriresmi toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016’da imzalanan göç ve sığınmacılar konulu mutabakat ile ilgili soru üzerine Borrell, mutabakatın halihazırda geçerli olduğunu ve uygulanmaya devam etmesi gerektiğini bildirdi.

BORRELL: SOMUT SONUÇLAR DOĞURDU

Borrell, karşılıklı güvene dayalı bu anlaşma kapsamında her iki tarafın da çabalarının sürmesini istediğini belirterek, “Çok eleştirildi ama bu anlaşma somut sonuçlar doğurdu. Daha az insanın hayatını kaybetmesini sağladı. Düzensiz sınır geçişlerini azalttı. Türkiye’deki mültecilerin ve göçmenlerin durumunu iyileştirdi. Rakamlar ortada. Türkiye’deki mülteciler için yaklaşık 6 milyar avroyu sözleşmeye bağladık.” dedi.