5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı Cenevre'de başladı

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Nisan 2021, 18:18
Ozan Barış Erim
27 Nisan 2021, 18:18

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde, 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konferansı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ikili görüşmesiyle başladı. Guterres’in Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile saat 18.00’de görüşmesi bekleniyor.

BM öncülüğünde, 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans, BM Cenevre Ofisi’ne yakın bir bölgede bulunan InterContinental Hotel’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar arasındaki ikili görüşmeyle başladı. AA’nın aktardığına göre, yaklaşık 1 saat sürmesi beklenen görüşmede, Tatar’a KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve diğer yetkililer eşlik ediyor.

GARANTÖR ÜLKELERE RESEPSİYON VERİLECEK

Guterres’in, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile de yerel saat ile 18.00’de bir araya gelmesi bekleniyor. BM Genel Sekreteri, akşam da Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere heyet başkanları onuruna bir resepsiyon verecek. Konferansta Türkiye’yi, başında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bulunduğu heyet temsil ediyor.